Bergamo – zwiedzanie perełki północych Włoch

by Łukasz
Zwiedzanie Bergamo

Uwielbiamy Włochy. Kojarzą nam się z sielanką, słońcem, pyszną kawą i naszą ukochaną kuchnią. Co więcej, mamy do tego kraju bardzo duży sentyment. Na pierwszy zagraniczny wyjazd planowany na własną rękę polecieliśmy właśnie do Włoch. Był to 2014 rok, a miastem, które wtedy odwiedziliśmy była Bolonia. W 2017 roku wybraliśmy się do Włoch po raz drugi i… po raz trzeci. Zabawnym faktem jest to, że za każdym razem głównym celem naszej podróży było miasto zaczynające się na trzecią literę polskiego alfabetu – Bolonia, Bergamo, Bari. W tym wpisie chcemy Wam głównie pomóc zaplanować zwiedzanie Bergamo, ale też opowiedzieć o tym jak można ciekawie zorganizować kilkudniowy pobyt w Lombardii, niekoniecznie odwiedzając stolicę regionu, czyli Mediolan.

Bergamo uznawane jest za perełkę Lombardii. Niestety ciągle cierpi na – jak to sobie po swojemu nazwaliśmy – chorobę lotniskową dużego miasta. Chodzi o to, że port lotniczy Orio al Serio w wyszukiwarkach lotów najczęściej pojawia się pod nazwą Mediolan-Bergamo. Sporo ludzi korzystających z usług tanich przewoźników latających właśnie na to lotnisko wysiada więc z samolotu, przechodzi przez halę przylotów, wsiada w autobus jadący do Mediolanu i w ten sposób kończy swoją przygodę z Bergamo. Mając doświadczenie w tym temacie możemy śmiało powiedzieć, że takie osoby wiele tracą.

Nasz wyjazd do Lombardii zaplanowaliśmy na przedłużony weekend. Od soboty do wtorku. Przez cały okres pobytu we Włoszech nocowaliśmy w Bergamo, ale dwa dni poświęciliśmy na pociągowe wyprawy nad jeziora – Gardę i Como. Wydaje nam się, że taka forma spędzenia kilku dni na północy Włoch jest bardzo atrakcyjna. Mediolan był naszym planem awaryjnym, gdyby pogoda przez cały wyjazd była do kitu.

KOMUNIKACJA W MIEŚCIE

Jeśli przylatujecie do Bergamo samolotem to z lotniska do centrum miasta najlepiej dostać się autobusem linii nr 1, który odjeżdża średnio co 20 minut. Czas podróży na dworzec to mniej więcej kwadrans, a jakieś dwa razy tyle jeśli chce się dotrzeć do górnej części miasta. W informacji turystycznej znajdującej się na lotnisku można kupić bilety na komunikację miejską i możemy już teraz udzielić Wam przydatnego tipa – najbardziej opłacalnym biletem na kilkudniową wyprawę jest bilet okresowy obejmujący całą komunikację publiczną (ATB) – ważny 72h. Koszt takiego biletu to 7 EUR. W ofercie ATB jest także bilet 24-godzinny kosztujący 5 EUR. Co ważne, bilety okresowe obejmują także kolejki typu funicular. Jeśli planujecie z nich korzystać, a dodatkowo mieć nieograniczoną możliwość zaoszczędzenia czasu i podjechania w dowolnym momencie kilku przystanków autobusem, nie zastanawiajcie się ani przez moment, tylko kupujcie taki bilet okresowy. Dzięki temu zwiedzanie Bergamo będzie łatwiejsze i przyjemniejsze.

SPRAWDZONY NOCLEG

W Bergamo zatrzymaliśmy się w mieszkaniu wynajętym przez Airbnb od przesympatycznej Włoszki Vanessy. Kawalerka była bardzo przytulna i uroczo udekorowana. Jej największym plusem była cena oraz lokalizacja, a w tym niewielka odległość od dworca. Vanessa mówi bardzo dobrze po angielsku, dzięki czemu w mig wytłumaczyła nam jak działają wszystkie niezbędne dla nas do przetrwania sprzęty oraz gdzie możemy znaleźć zapas ręczników. Wrzucamy tutaj link do mieszkania, a jeśli jeszcze nigdy nie rezerwowaliście noclegów przez Airbnb i nie macie tam założonego konta to rejestrując się z mojego polecenia dostaniecie około 100 PLN zniżki na pierwszą rezerwację (a ja dostanę 50 PLN za polecenie).

ZWIEDZANIE BERGAMO

Bergamo dzieli się na dwie części – bardziej nowoczesne Citta Bassa, czyli Dolne Miasto, oraz zabytkowe Citta Alta, czyli Górne Miasto. To właśnie ta druga część kryje w sobie najwięcej ciekawych miejsc i zabytków. Ona powinna być Waszym oczkiem w głowie, jeśli chodzi o zwiedzanie Bergamo.

Aura panująca na położonym na wzgórzu Citta Alta potrafi oczarować. To niesamowite jak zachowując wszelkie dobra współczesnego świata można jednocześnie poczuć atmosferę dawnych czasów. Wąskie brukowane uliczki, piętrzące się nad nimi kamieniczki z kolorowymi fasadami i z typowymi włoskimi okiennicami mocno nas urzekły. Cudownie jest tam po prostu spacerować i wyobrażać sobie tętniące życiem miasteczko w okresie średniowiecza czy renesansu. Z dolnej części Bergamo można się tu dostać spacerem, autobusem lub kolejką składającą się z jednego malutkiego wagonika, wspinającego się po zboczu wzgórza w kierunku górnej części miasta. Jeśli kupicie polecany przez nas bilet okresowy to tę opcję polecamy najbardziej. Poniżej przedstawiamy miejsca, które warto zobaczyć spacerując po Citta Alta.

Weneckie Mury Bergamo

Mury Weneckie BergamoCharakterystyczne, masywne mury okalające zabytkową część miasta. Spacer po nich to czysta przyjemność, a widoki na nowszą część Bergamo potrafią wzbudzić zachwyt. W mury wkomponowana jest Porta San Giacomo – najbardziej imponująca z czterech bram prowadzących na Citta Alta.

Porta San Giacomo w Bergamo

Piazza Vecchia

Piazza Vecchia w BergamoCentralny plac górnej części Bergamo. Otoczony jest pięknymi budowlami takimi jak Publiczna Biblioteka Angelo Mai czy XII-wieczny Palazzo della Ragione. Charakterystycznym punktem placu jest Campanone, czyli górująca nad nim wieża. Polecamy potraktować ten plac jako idealne miejsce do odpoczynku – w jednej z piekarnii kupić focaccie lub pizzę, siąśc na oświetlonym słońcem murku i rozkoszować się panującym tam klimatem.

Bazylika Santa Maria Maggiore

Santa Maria MaggioreXII-wieczna bazylika z niesamowicie bogatym, pełnym złota wnętrzem. Znajduje się przy Piazza del Duomo, sąsiadującym z Piazza Vecchia placem, przy którym mieszczą się najważniejsze obiekty sakralne w Bergamo. W środku wszystkiego jest tak dużo, że nie wiadomo czemu poświęcić najwięcej uwagi. Robi wrażenie.

Cappella Colleoni

Piękna renesansowa marmurowa kaplica. Jej fasada wygląda fenomenalnie i ze wszystkich okolicznych budynków, to właśnie ona najbardziej przypadła nam do gustu.

Duomo di Bergamo

Katedra poświęcona św. Aleksandrowi nie rzuca się w oczy tak jak pozostałe świątynie, ale warto ją odwiedzić. Wnętrze katedry jest zupełnie inne niż wnętrze bazyliki, ale również ma swój urok.

Convento di San Francesco

Klasztor św. FranciszkaKlasztor św. Franciszka znajduje się nieco na uboczu, przez co jest miejscem mało obleganym przez turystów. Otoczony jest aurą ciszy i spokoju, a średniowieczny styl, w którym został zbudowany trafił mocno w nasze gusta.

Rocca di Bergamo

XIV-wieczny fort. Na jego terenie znajduje się plac z pozostałościami artyleryjskimi, pełen zieleni park, a także muzeum historyczne. Niestety cała wystawa muzeum przedstawiona jest w języku włoskim, więc jeśli nie grzeszycie jego znajomością to niekoniecznie może Was ono zachęcić, chyba że… planujecie wejść na mury. A powiemy Wam, że widoki z murów są fantastyczne i warto wydać te kilka euro, żeby poprzyglądać się miastu z tej perspektywy.

Citta Alta w Bergamo

Wzgórze San Vigilio

Wzgórze San Vigilio w BergamoBędąc w górnej części Bergamo warto także wjechać kolejką na wzgórze San Vigilio. Po dotarciu na górną stację kolejki trzeba się jeszcze trochę wysilić, żeby dotrzeć na znajdujący się na szczycie wzgórza zamek. Ruiny raczej nie prezentują się nadzwyczajnie, ale widoki na Bergamo i okolice są naprawdę przyjemne.

Jeśli będziecie mieszkać w nowszej części Bergamo to zajrzyjcie na Piazza Giacomo Matteotti, serce Dolnego Miasta. Dla fanów sztuki dużą atrakcją będzie Accademia Carrara, czyli muzeum sztuki uznawane za jedno z najlepszych w całych Włoszech.

GDZIE ZJEŚĆ

Zwiedzanie Bergamo to nie tylko zabytki i piękne miejsca, ale też kulinarne doznania. Warto robić sobie przerwy i spróbować włoskich specjałów. W Bergamo spędziliśmy w sumie niewiele ponad jeden dzień, ale sprawdziliśmy kilka miejsc, w których można całkiem dobrze zjeść.

Il Circolino

Dobra restauracja na Citta Alta. Można w niej spotkać dużo lokalsów, przez co odczujecie typowo – głośny – włoski klimat. Niewygórowana cena i smaczne jedzenie.

Panificio Tresoldi

Piekarnia, w której można kupić pyszną focaccię. Tak jak pisaliśmy wcześniej, polecamy wziąć ją na wynos i zjeść na Piazza Vecchia.

Focaccia z Panificio TresoldiIl Fornaio

Kolejne miejsce na szybki posiłek, w którym można znaleźć wiele przeróżnych pizz z ciekawymi kompozycjami.

Pizza na kawałki w BergamoLa Romana

Znajdująca się w dolnej części Bergamo najlepsza lodziarnia w mieście.

Lodziarnia Romana w Bergamo

WYCIECZKI Z BERGAMO

Bergamo jest bardzo dobrze skomunikowanym miastem. W godzinę można dostać się pociągiem lub autobusem w kilka bardzo przyjemnych miejsc i spędzić w nich cały dzień. My przetestowaliśmy dwa warianty takich jednodniowych wycieczek – wybraliśmy się nad dwa jeziora – Gardę oraz Como.

Jezioro Garda

Malowniczo położone, największe jezioro we Włoszech. Wokół Gardy znajdują się niewielkie, ale bardzo urokliwe miasteczka. Z Bergamo najlepiej dotrzeć pociągiem do Desenzano del Garda, z którego można popłynąć promem do leżącego na półwyspie Sirmione.

Jezioro GardaJezioro Como

Najgłębsze jezioro Alp i jedno z najgłębszych w Europie. Popularne miejsce nie tylko wśród turystów, ale też gwiazd światowego kina. Swoje wille mają w tych rejonach m.in. George Clooney czy Brad Pitt. W trakcie pobytu nad Como warto odwiedzić co najmniej dwa miasteczka – Bellagio i Varennę. Pomiędzy nimi kursuje prom, z którego można podziwiać cudowne tereny otaczające jezioro.

Jezioro ComoJezioro Iseo

Kolejne popularne polodowcowe jezioro leżące w pobliżu Bergamo. Od znajomego wiemy, że jest to świetne miejsce na wyprawy rowerowe.

Mediolan

Stolica Lombardii i drugie największe miasto we Włoszech słynące z pokazów mody, drogich butików i wykwintnych restauracji. Mediolan był naszym awaryjnym planem głównie ze względu na chęć zobaczenia słynnej katedry przy Piazza Duomo. Postawiliśmy jednak na naturę, a Mediolan zostawiliśmy na inny raz.

Podsumowanie

Jeśli wybieracie się do Lombardii to koniecznie zaplanujcie zwiedzanie Bergamo! Jesteśmy pewni, że to miasto Was zachwyci. Z ręką na sercu polecamy także wybranie się nad Gardę i Como. Nad jeziorami można fantastycznie połączyć zwiedzanie z chillowaniem przy akompaniamencie pysznej pizzy, dobrej kawy i wspaniałych widoków. My zrealizowaliśmy taki plan i wypad do Lombardii jest do tej pory jednym z naszych ulubionych kilkudniowych wypadów.

5 1 vote
Article Rating

Mogą ci się spodobać

Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Kaja
5 lat temu

Dzięki za ten wpis, bardzo przydatny? Wybieram się do Bergamo dosłownie na chwilkę ( 2 noce ) i opracowuje sensowny plan, aby w tak krótkim czasie zobaczyć zarówno samo Bergamo, Medolan jak i jezioro Como. mam nadzieje, że to wykonalne? Daliście mi do myślenia z tym miasteczkiem Varenna… urokliwie tam jest.