Budapeszt – atrakcje i przewodnik po stolicy Węgier

by Łukasz
Budapeszt atrakcje - przewodnik

Będąc małym chłopcem rok w rok dziadkowie zabierali mnie na wakacje na Węgry. Baseny, chill w pełnym słońcu, krótkie wypady rowerowe, a także zabawy z rówieśnikami. Co ciekawe, nigdy nie udało nam się dotrzeć do Budapesztu. Dopiero w 2012 roku, kiedy z Pauliną wybraliśmy się na wycieczkę autokarową do Grecji, po raz pierwszy odwiedziłem stolicę Węgier. Mieliśmy wtedy tylko kilka godzin przerwy w podróży, więc za dużo nie zobaczyliśmy. Jednak Budapeszt i atrakcje, których nie było nam dane zobaczyć, zachęciły nas do siebie i cztery lata później zdecydowaliśmy się powrócić do tego pięknego miasta. Głównie na podstawie doświadczeń z tego wyjazdu powstał ten przewodnik. Mamy nadzieję, że choć trochę przyda się Wam w planowaniu własnej wyprawy do Budapesztu.

JAK DOSTAĆ SIĘ DO BUDAPESZTU?

Do stolicy Węgier można dostać się na parę sposobów. Jeśli jedziecie na wakacje całą rodziną lub chcecie poczuć całkowitą niezależność, najrozsądniejsze wydaje się być zapakowanie się w samochód. Szczególnie jeśli mieszkacie na południu Polski. Do Budapesztu można dotrzeć również w prosty i niedrogi sposób wybierając za środek transportu autobus, pociąg, a łapiąc co lepsze okazje, nawet samolot.

Najlepsze, bezpośrednie przejazdy autobusowe do Budapesztu oferuje Flixbus. Jako stację początkową do wyboru mamy Kraków, Katowice i Warszawę. W okresach promocji bilety można upolować nawet za 15 PLN w jedną stronę. Do stolicy Węgier z trzech wymienionych polskich miast można się dostać także pociągiem. PKP Intercity ma w swoim rozkładzie przejazdy w pociągach dziennych lub nocnych, a ceny zaczynają się od 19 EUR. Najbardziej komfortową opcją będzie wybranie samolotu, ale tutaj pole manewru jest jeszcze bardziej ograniczone. Jedynym, niskobudżetowym połączeniem z Polski, a konkretnie z Warszawy, do Budapesztu jest to oferowane przez Wizz Aira. Standardowo można tutaj wyhaczyć bilety za kilkadziesiąt złotych w dwie strony. Jeśli ceny nie mają dla Was większego znaczenia to warto zainteresować się usługami LOTu, którego siatka jest bardziej rozbudowana.

JAK PORUSZAĆ SIĘ PO MIEŚCIE?

Budapeszt jest świetnie zorganizowanym miastem. W ramach komunikacji miejskiej można korzystać z metra (cztery linie), tramwajów, trolejbusów oraz autobusów. Standardowo na każdy z wymienionych środków obowiązują te same bilety, które do kupienia są w licznie rozmieszczonych automatach akceptujących płatności gotówką oraz kartą.

Ceny biletów na komunikację miejską

Bilet jednorazowy – 350 HUF.
Blok 10 biletów jednorazowych – 3000 HUF.
Bilet umożliwiający jedną przesiadkę – 530 HUF.
24-godzinny – 1650 HUF.
48-godzinny – 3300 HUF.
Bilet 72-godzinny – 4150 HUF.

Jeśli wybieracie się na co najmniej trzy dni i jesteście studentami, mamy dla Was poradę. Nie kupujcie biletu 72-godzinnego, ponieważ bardziej opłaca się kupić miesięczny bilet studencki! Jego koszt to 3450 HUF, więc na samym początku zaoszczędzić można około 10 PLN. Bilet taki można również kupić w automacie, ale oprócz standardowych procedur dodatkowo trzeba wklepać numer legitymacji.

Pełen cennik znajdziecie na stronie BKK.

Do wyszukiwania najdogodniejszych połączeń służy aplikacja internetowa i mobilna BKK Futar lub Budapesti Menetrend. Innym pomysłem jest po prostu korzystanie z map Google’a.

Z własnego doświadczenia możemy przyznać, że nawet bez wyszukiwarki połączeń nie ma problemu, aby dostać się z jednego punktu miasta do drugiego. Wystarczy mieć podstawową mapę, na której zaznaczone są przystanki oraz linie. Częstotliwość kursowania zarówno metra, tramwajów jak i autobusów jest duża, więc spokojnie można oszczędzać nogi i nie bać się, że nie uda się dotrzeć do miejsca docelowego.

Dojazd z lotniska do centrum

Warto też dodać, że lecąc do Budapesztu i chcąc dostać się z lotniska do centrum można skorzystać właśnie z komunikacji miejskiej. Opcje są następujące:
– Od 4:00 do 23:00 kursuje autobus linii 200E dojeżdżający na stację Kobanya-Kispest, gdzie można przesiąść się na linię metra M3 i dojechać nią do centrum – np. na bardzo dobry punkt przesiadkowy Deak Ferenc (linie metra M1 i M2). W godzinach nocnych – od 23:00 do 4:00 – autobus 200E dojeżdża na przystanek Hatar ut M i tam można przesiąść się na autobus nocny linii 950 lub 950A. W tym wypadku wystarczy kupić standardowe bilety komunikacji miejskiej.
– Od 5:00 do 00:30 kursuje autobus linii 100E łączący lotnisko z centrum Budapesztu, a konkretniej przystankiem Deak Ferenc. Różnica w tym wypadku jest taka, że trzeba kupić specjalny bilet kosztujący 900 HUF.

BUDAPESZT I JEGO ATRAKCJE

Parlament

Jeden z najpiękniejszych budynków, jaki dane nam było do tej pory zobaczyć. Jest nie tylko symbolem całych Węgier, ale też jednym z największych gmachów parlamentów narodowych na całym świecie. Jego budowa trwała prawie 20 lat, a pierwsze posiedzenie odbyło się w 1896 roku. Gmach prezentuje styl neogotycki, a jego inspiracją była siedziba parlamentu brytyjskiego. Główne wejście do budynku znajduje się przy placu Lajosa Kossutha, przywódcy rewolucji węgierskiej i narodowego bohatera. Wnętrze parlamentu łączy w sobie styl neogotycki i barokowy.

Najważniejszym miejscem w budynku jest sala mieszcząca się tuż pod kopułą. Znajdują się w niej korona św. Stefana oraz jego berło i jabłko królewskie. Insygnia władzy są bardzo dobrze strzeżone, a w sali obowiązuje całkowity zakaz robienia zdjęć. Bilety wstępu nie są drogie i można je kupić online na stronie parlamentu lub w kasach na miejscu. Zwiedzanie odbywa się z przewodnikiem, który w bardzo przyjemny sposób przedstawia historię i oprowadza po najważniejszych punktach gmachu. Godziny zwiedzania ustalone są z góry, a wycieczki podzielone są na kilka grup językowych, m. in. angielski, niemiecki, francuski, włoski, hiszpański czy rosyjski.

Jeżeli ktoś nas pyta o  Budapeszt i o jego sztandarowe atrakcje, bez zastanowienia odpowiadamy – choć może być to już  nawet trochę oklepane – Parlament!

Godziny otwarcia:
1 kwietnia – 31 października: 8:00 – 18:00
1 listopada – 31 marca: 8:00 – 16:00

Ceny biletów (dla obywateli Unii Europejskiej):
Dorośli – 2400 HUF
Studenci – 1300 HUF

Bazylika św. Stefana

Największy kościół w Budapeszcie poświęcony Stefanowi I – pierwszemu węgierskiemu władcy koronowanemu na króla. W bazylice przechowywana jest najważniejsza węgierska relikwia, czyli zmumifikowana dłoń świętego. Wstęp do bazyliki jest darmowy, natomiast jeśli chce się dostać do skarbca lub na antresolę kopuły zwieńczającej bazylikę, trzeba kupić bilety.

Godziny otwarcia:
Poniedziałek – piątek: 9:00 – 17:00
Sobota: 9:00 – 13:00
Niedziela: 13:00 – 17:00

Ceny biletów:
Skarbiec: Dorośli – 400 HUF, studenci – 300 HUF
Taras widokowy: Dorośli – 600 HUF, studenci – 400 HUF

Wzgórze Zamkowe

Zamek Królewski

Wzgórze Zamkowe BudapesztBudapeszt i kolejne jego atrakcje, w miarę zwiedzania, wzbudzały w nas co raz to większy zachwyt. Po stronie Budy na niewielkim wzgórzu znajduje się kompleks Zamku Królewskiego. Główną jego częścią jest oczywiście Pałac Królewski, w którego oddziałach mieszczą się ekspozycje Galerii Narodowej, Muzeum Historii czy Biblioteka Narodowa. Spacerując po kompleksie przechodzi się przez liczne bramy, mija kolejne fontanny i rzeźby. Wejście na teren zamku jest darmowe, ale muzea są biletowane. Jeśli zainteresuje Was któreś z muzeów lub będziecie mieli ochotę wykupić wycieczkę po wzgórzu, wszystkie informacje znajdziecie na oficjalnej stronie zamku.

Baszta Rybacka

Budapeszt atrakcje - Baszta RybackaNieopodal Pałacu Królewskiego – przy Placu Świętej Trójcy – znajduje się przepiękna Baszta Rybacka. Miejsce to robi niesamowite wrażenie (nawet w brzydką pogodę) i zdecydowanie warto się tam zatrzymać. Wybudowana w miejscu dawnych murów zamkowych baszta jest świetnym punktem widokowym na Peszt i wyrózniający się budynek parlamentu.

Kościół Macieja

Kościół, w którym odbywały się koronacje władców Węgier. Razem z Basztą Rybacką tworzy jedno z najładniejszych miejsc w całym Budapeszcie. Kościół można zwiedzać codziennie od 9:00 do 17:00. Wstęp jest płatny – 1800 HUF dla dorosłych oraz 1200 HUF dla studentów i dzieci. Za wejście na wieżę kościelną trzeba zapłacić drugie tyle.

Most Łańcuchowy

Budapeszt atrakcje - Most ŁańcuchowyJedna z najpopularniejszych konstrukcji w mieście, będąca pierwszym połączeniem leżących po przeciwnych stronach Dunaju Budy i Pesztu. Most wygląda zjawiskowo, szczególnie po zmroku. Spacerując przy Wzgórzu Zamkowym nie da się go ominąć. Jest prawdopodobnie drugim (zaraz po Parlamencie) najbardziej rozpoznawalnym symbolem miasta.

Góra Gellerta

Na wzgórze prowadzi klimatyczna ścieżka obfitująca w liczne punkty widokowe, kamienne balkony i schody. Na początku drogi objawia się statua świętego Gellerta. Przy intensywnym zwiedzaniu wejście na 235-metrowe wzgórze daje się we znaki, ale warto się trochę zmęczyć dla widoków roztaczających się z samego szczytu. Na wzgórzu znajduje się solidnie zachowana Cytadela oraz Statua Wolności.

Plac Bohaterów

Budapeszt atrakcje - Plac BohaterówJeden z najważniejszych punktów na mapie Budapesztu. Jest historycznym miejscem ze względu na walkę Węgrów z komunizmem i liczne demonstracje, które miały tam miejsce. Pośrodku placu widnieje kolumna z archaniołem Gabrielem, a otoczona jest skrzydłami dwóch kolumnad przedstawiających ważne postacie z węgierskiej historii (m.in. św. Stefan, Lajos Kossuth). Po obu stronach Placu Bohaterów znajdują się Muzeum Sztuk Pięknych oraz Pałac Ekspozycji.

Zamek Vajdahunyad

Znajduje się w najpiękniejszym parku Budapesztu, którym jest Park Miejski. Co ciekawe Zamek Vajdahunyad nie jest budowlą historyczną. W 1896 roku z okazji 1000-lecia Węgier w Budapeszcie odbyła się wielka wystawa kopii obiektów z terenów Wielkich Węgier. Początkowo były one zrobione z nietrwałych materiałów, ale tak spodobały się publiczności, że zostały przekształcone w stały kompleks. Piękne miejsce otoczone wodą i zielenią.

Wyspa Małgorzaty

Wyspa Małgorzaty w BudapeszcieWyspa na Dunaju, jedno z ulubionych miejsc mieszkańców Budapesztu. Można tu spotkać licznych biegaczy, rowerzystów czy ludzi wypoczywających wśród drzew. Na wyspie znajduje się m.in. grająca fontanna czy mini-zoo z ptactwem wodnym. Jeśli ma się ochotę zatrzymać chwilę w trakcie zwiedzania i pochillować, to Wyspa Małgorzaty jest idealnym ku temu miejscem.

Wielka Synagoga

Budapeszt atrakcje - synagogaCo ciekawe, jest to największa synagoga w Europie i trzecia co do wielkości na świecie. Od frontu budynek wygląda imponująco, ale ze względu na sporą opłatę i mieszane opinie, my nie zdecydowaliśmy się na wejście do środka.

Godziny otwarcia:
Najlepiej sprawdzić na stronie synagogi, bo przez kilkanaście dni w roku jest zamknięta, a dodatkowo w zależności od terminu i dnia godziny otwarcia różnią się.

Ceny biletów:
Dorośli – 16 EUR
Studenci – 12 EUR

Węgierska Opera Państwowa

Węgierska Opera PaństwowaBudynek opery znajdujący się w ścisłym centrum miasta. Został wzniesiony pod koniec XIX wieku. Ładne miejsce do zobaczenia z zewnątrz dla każdego, a dla fanów opery dodatkową atrakcją może być zwiedzanie wnętrza zawierające w sobie krótki koncert. Aktualnie część budynku jest w remoncie, więc warto sprawdzić sobie jego aktualny stan na oficjalnej stronie, żeby się potem nie rozczarować.

Hala Targowa

Hala Targowa w BudapeszcieUsytuowana przy zjeździe z Mostu Wolności, mająca na karku prawie 120 lat hala do dzisiejszych czasów ściąga do siebie mieszkańców Budapesztu i turystów, którzy chcą zaopatrzyć się w m.in. warzywa, owoce, mięso czy pamiątki. Z tego co udało się nam dowiedzieć – nie polecamy jedzenia tam langoszy, podobno są średnie, a sprzedawcy lubią naciągać niczego nieświadomych turystów. Dzięki funduszom z UE hala została przed kilkoma laty odrestaurowana i jest w bardzo dobrym stanie.

Pomnik Ofiar Okupacji Niemieckiej

Pomnik Ofiar Okupacji Niemieckiej w BudapeszcieKontrowersyjny pomnik mający upamiętniać wszystkich zabitych po marcu 1944 r., kiedy to wojska niemieckie wkroczyły na tereny węgierskie. Kontrowersje wzbudza fakt, że spora grupa uważa, że przekłamuje on historię i usuwa w cień eksterminację ludności żydowskiej pod przywództwem Niemców i Węgrów. Pomnik przedstawia niemieckiego orła unoszącego się nad archaniołem Gabrielem.

BUDAPESZT – NOCLEGI

Jeśli chodzi o nasze doświadczenia to przy wspólnym wyjeździe pierwotnie mieliśmy spać w pensjonacie Korona Panzio. Udało nam się zarezerwować nocleg z wliczonym w cenę śniadaniem za 65 złotych od osoby. Jednak po małym zamieszaniu wylądowaliśmy ostatecznie w Hotelu Walzer, któremu nie możemy nic poważniejszego zarzucić. Minusem jest z pewnością brak klimatyzacji i lodówki w pokoju, ale przy kilkudniowym pobycie nie odczuliśmy tego w znacznym stopniu. Pokój był bardzo ładny, a śniadania smaczne. Hotel Walzer jest zlokalizowany poza centrum miasta, ale dzięki przystankowi tramwajowemu pod samym wejściem oraz przystankowi autobusowemu oddalonemu od hotelu o trzy minuty, dostanie się w okolice zamku lub do centrum zajmuje nie więcej niż 20-25 minut.

Przy okazji drugiej wizyty w Budapeszcie spałem w Baroque Hostel znajdującym się praktycznie przy Placu Bohaterów. Budżetowa opcja warta polecenia.

GDZIE ZJEŚĆ?

Budapeszt to nie tylko atrakcje kulturalne, ale również pyszna szamka! Węgierskie jedzenie jest popularne wśród Polaków i ciężko znaleźć kogoś, kto po powrocie z Budapesztu czy innego miasta byłby zawiedziony kulinarnymi doznaniami. Oczywiście będąc na Węgrzech nie można nie zjeść zupy gulaszowej, leczo, langosza czy jednej z wielu odmian tradycyjnego gulaszu.

Poniżej lista miejsc, które odwiedziliśmy i które polecamy.

Makos Guba

Zupa gulaszowa w Makos GubaNiepozorna restauracja znajdująca się po stronie Budy, 15 minut spacerem od Mostu Łańcuchowego. Polecamy zjeść tam zupę gulaszową, kosztuje 890 HUF. Porcja jest duża, a zupa jest gęsta i obfita w dobre oraz świeże składniki. Naprawdę warto!

Mákos Guba Étterem és Kávézó
Budapest, Krisztina krt. 65, 1016 Węgry

Bors Gasztrobar

Fantastyczne miejsce ze street foodem. Knajpka prowadzona przez grupę chłopaków, którzy bez wątpienia mają wielką radość z tego czym się zajmują. Kreatywne i smaczne zupy oraz pyszne bagietki to ich specjały. Dodatkową gratką dla fanów Gwiezdnych Wojen jest motyw przewodni tej miejscówki, który nawiązuje do magicznego świata George’a Lucasa. Połówka bagietki to wydatek rzędu 540 HUF, cała – 780 HUF. Jeśli bierzemy zestaw zupa + bagietka, to do podanych cen należy doliczyć 450 forintów.

Bors GasztroBár
Budapest, Kazinczy u. 10, 1075 Węgry

Retro Bufe

Kierując się z Parlamentu w stronę Węgierskiej Opery Państwowej (lub na odwrót) nie można ominąć budki z tradycyjnymi węgierskimi plackami, czyli langoszami. Bardzo niepozorne miejsce, ale serwujące dobre langosze w przyzwoitej cenie. W przeciwieństwie do miejscówek znajdujących się np. na Hali Targowej, tutaj właściciele nie próbują wciskać klientom nie wiadomo jakiej ilości składników. My polecamy standardową wersję z serem i śmietaną. Kosztuje ona 580 HUF.

Retro Büfé
Budapest, Podmaniczky Frigyes tér 4, 1054 Węgry

400 Bar

Budapeszt 400 BarNa tej samej ulicy co Bors GasztroBar można znaleźć przyjemne miejsce do odpoczynku przy mrożonej kawie. Do 400 Bar trafiliśmy zupełnie przypadkowo, więc możemy powiedzieć, że to nasze małe odkrycie. Nie wiemy jak mają się tam sprawy jedzeniowe, ale jeśli chodzi o mrożoną kawę, to jest bardzo dobrze. Kwota 720 HUF może wydawać się spora, ale naprawdę warto. Ostatecznie nie płacimy tylko za zamówione jedzenie czy napoje, ale także, a może nawet przede wszystkim, za miejsce, w którym je spożywamy.  400 Bar to dobry przykład miejsca na przyjemną przerwę w ciągu dnia, z pyszną mrożoną kawą w ręku.

400 Bar
Budapest, Kazinczy u. 52, 1075 Węgry

Budapest Baristas

Znajdująca się niedaleko Synagogi i Mostu Elżbiety kawiarnia, w której można nie tylko wypić bardzo dobrą kawę, ale też zjeść porządne śniadanie. Jest to stosunkowo nieduże miejsce, przez co nie zawsze może znaleźć się wolny stolik. Jeśli chce się rozpocząć dzień od dobrego posiłku w akompaniamencie aromatycznej kawy, Budapest Baristas wydaje się być niezłym wyborem.

Budapest Baristas
Budapest, Múzeum krt. 15, 1053 Węgry

Szimpla Kert

Jedno z najbardziej klimatycznych miejsc w Budapeszcie. Zruinowany pub ze świętną atmosferą i unikalnym wystrojem. Idealne miejsce na wypad na piwo i jedzenie! Trzeba jednak liczyć się z tym, że jest tam pełno ludzi i o wolny stolik może nie być wcale tak łatwo. Szimpla Kert jest dość sporym miejscem – znajduje się tam także targ, na którym można kupić niebanalne pamiątki. Zdecydowanie warto tam wpaść!

Szimpla Kert
Budapest, Kazinczy u. 14, 1075 Węgry

POZOSTAŁE INFORMACJE

Budapeszt wydaje się być przyjazną cenowo stolicą, mimo że część osób uważa, że jest drogo. Z naszego doświadczenia możemy powiedzieć, że ceny są w miarę polskie i jeśli wie się, gdzie zjeść obiad i przy tym omija się pułapki turystyczne, to pieniądze z portfela nie powinny wyfruwać w szybkim tempie.

Przelicznik walut: 1000 HUF to około 15 PLN.

Naszym zdaniem Budapeszt to świetna opcja na udany weekend. Dajcie znać czy już go odwiedziliście i czy przychodzą Wam do głowy jakieś dodatkowe atrakcje, których nie było nam dane dotąd zobaczyć 😉

4.8 5 votes
Article Rating

Mogą ci się spodobać

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments