Kopalnia Soli „Wieliczka” – mam wrażenie, że to atrakcja znana każdemu. Prawdopodobnie też każde dziecko w wieku szkolnym, żyjące w promieniu do 200 kilometrów od okolic Krakowa, miało tam zorganizowaną wycieczkę. Czy jednak każdy wie jakie bogactwa w sobie skrywają i jak duże znaczenie dla kraju miały wielickie podziemia? Szczerze wątpimy. Sami byliśmy zaskoczeni tym co zobaczyliśmy. Sprawdźcie co sprawiło, że to właśnie Kopalnia Soli „Wieliczka” została wpisana na pierwszą listę światowego dziedzictwa UNESCO.
Kopalnia soli w Wieliczce – historia
Historia kopalni jest bardzo bogata. Nic to dziwnego, skoro wydobycie soli trwało nieprzerwanie od średniowiecza aż do 1964 roku. Zacznijmy jednak od początku. Skąd w ogóle wzięła się w tym miejscu sól? W czasach prehistorycznych tereny te były pokryte morzem. Następnie procesy geologiczne zrobiły swoje i skrystalizowana sól zmieszana z innymi minerałami, piaskiem i mułem stworzyła podkrakowskie złoże.
Co ciekawe, sól na tych terenach pozyskiwano już w neolicie. Nie wydobywano jej spod ziemi w postaci bryłek lecz pozyskiwano z warzenia solanki znajdującej się na powierzchni. Dzięki obecności solanki zaczęto podejrzewać, że pod ziemią może skrywać się więcej tego białego bogactwa. W średniowieczu natrafiono na pierwsze bryłki soli kamiennej i tak rozpoczęła się ponad 700-letnia historia kopalni.
Co ciekawe, Wieliczka była turystyczną destynacją już od XV wieku! Pierwsza trasa dla zwiedzających została wytyczona już w XIX wieku, czyli jeszcze w okresie jej aktywnego funkcjonowania.
Musicie wiedzieć, że w okresie średniowiecza sól była bardzo drogocenna. To wszystko przez to, że stanowiła środek konserwujący żywność, a więc nie można było się bez niej obejść. Pamiętajmy, że świat wtedy jeszcze nie uświadczył lodówki. 😉 W czasach Kazimierza Wielkiego kilogram soli był niemalże wart tyle co kilogram złota. Można było zatem spokojnie określać sól mianem białego złota. Dzięki podkrakowskim salinom nasze państwo mogło się prężnie rozwijać, a dzięki sporym wpływom do skarbu państwa, król Kazimierz Wielki mógł zostawić Polskę murowaną, po tym jak zastał ją drewnianą. Szacuje się, że wpływ z kopalni soli stanowił około 1/3 wszystkich dochodów państwa.
Kopalnia soli – trasa turystyczna i jej najciekawsze miejsca
Kopalnia Soli „Wieliczka” składa się z 9 poziomów wyrobisk, które są rozmieszczone na głębokości od 64 do 327 metrów. Długość wszystkich wydrążonych korytarzy odpowiada mniej więcej odległości dzielącej Kraków od Warszawy. W poszukiwaniu białego złota wydrążono przeszło 2400 komór.
A to zwiedzanie wcale nie trwa krótko, bo do przejścia jest około 2,5 kilometra, do pokonania prawie 800 schodów, a cała wycieczka trwa około 2 godziny. Początek trasy ma miejsce w Szybie Daniłowicza, gdzie na dzień dobry dostajemy w cenie biletu trening nóg w postaci zejścia 380 schodami na 64 metry głębokości.
Sama trasa turystyczna jest bardzo dobrze przygotowana. Na miejscu czekają liczne ekspozycje, które gdzieniegdzie urozmaicono animowanymi efektami lub grą światła i dźwięku.
Komora Mikołaja Kopernika
Co zaskakujące, nasz słynny astronom był prawdopodobnie jednym z pierwszych turystów, których zaproszono do zwiedzania kopalni soli. Nie było wówczas jeszcze wytyczonej trasy turystycznej, co nie zmienia faktu, że podziemne korytarze udostępniano nie tylko górnikom.
Ta pokaźna komora jest doskonałym przykładem na to jak zabezpieczano strop przed naciskiem górotworu. Drewniane masywne belki twardnieją pod wpływem wszechobecnej soli, co dodatkowo je wzmacnia i pozwala dłużej pełnić swoją rolę. W centralnym miejscu ustawiono pomnik uczonego wykuty w bryle soli kamiennej.
Komora Janowice
W tej komorze poznamy legendę o powstaniu kopalni, którą zobrazowano w bardzo ciekawy sposób. To jedno z miejsc na trasie, gdzie wykorzystano wspomniane przed chwilą dodatkowe efekty.
Komora Spalone
Praca górników była bardzo trudna, wymagająca, a przede wszystkim niebezpieczna. Podstawowym zagrożeniami była ciągła praca górotworu. Puste przestrzenie wydrążone przez górników były nieustannie poddawane naciskowi, który doprowadzał do zawałów. Drugim największym zagrożeniem był metan. By zapobiec eksplozjom i pożarom powodowanym przez ten lżejszy od powietrza gaz, prowadzono jego kontrolowane wypalanie. Zajmowali się tym doświadczeni górnicy zwani pokutnikami. Ich praca była szczególnie niebezpieczna, co doskonale obrazuje projekcja zaprezentowana w tej komorze.
Komora Kazimierza Wielkiego
Jedna z większych komór w kopalni, którą z okazji 600-lecia ustanowienia statutu dla Żup Krakowskich nazwano na cześć króla Kazimierza Wielkiego. W komorze, poza popiersiem monarchy, można zobaczyć autentyczną XVIII-wieczną maszynę służącą wyciąganiu wielkich brył soli na powierzchnię.
Kopalnia soli w Wieliczce i jej najbardziej znana atrakcja – kaplica św. Kingi
Kaplica św. Kingi to w zasadzie podziemna świątynia, w której bez problemu można odprawić mszę na kilkaset osób. Jej majestat podkreślają liczne płaskorzeźby, monumentalny ołtarz i olśniewające żyrandole. Oczywiście wszystko to z soli. Co ciekawe, jedna z rzeźb została wykuta przez ojca Michała Anioła – Pana Stanisława. Trudno dać synowi inne imię, mając tak na nazwisko i będąc rzeźbiarzem, prawda?! Kaplica już na zdjęciach wygląda zjawiskowo, ale zobaczenie jej na żywo dostarcza jeszcze większych wrażeń.
Wyświetl ten post na Instagramie.
Do kaplicy można przyjść na niedzielną mszę. Wówczas bez żadnych opłat zjeżdża się specjalną windą na odpowiedni poziom. W tym miejscu można również wziąć ślub kościelny. Oczywiście należy wcześniej zarezerwować termin i uzgodnić szczegóły.
Komora Michałowice
Ta bardzo wysoka komora charakteryzuje się bogatą drewnianą obudową. Zestawienie surowej skały z wieloma poziomami bielonych beli robi niesamowite wrażenie. Na jednym z podestów, z którego roztacza się widok na to ciekawe połączenie dzieła rąk ludzkich i sił natury, wiele par decyduje się na wzięcie ślubu cywilnego.
Komora Weimar
Kolejna wielka komora, która wyróżnia się obecnością jeziorka solankowego. W tym miejscu na zwiedzających czeka kolejna atrakcja dźwiękowo-muzyczna. Relaksując się przy delikatnych dźwiękach muzyki, warto wziąć głębszy oddech i poczuć zdrowotny wpływ inhalacji powietrzem unoszącym się nad jeziorkiem.
Komora Stanisława Staszica
Najwyższa komora na trasie turystycznej. Komora jest po prostu ogromna. Także tutaj znajduje się płaskorzeźba wskazująca na obiekty wpisane na pierwszą Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO. Wśród nich jest nasza kopalnia soli oraz zabytkowe centrum Krakowa. Mamy się czym pochwalić. 🙂
Komora Warszawa
Kopalnia soli, to nie tylko atrakcja turystyczna, ale także doskonałe miejsce na organizowanie imprez okolicznościowych, kulturalnych czy nawet sportowych. Sylwester, studniówka, wesele? Jeśli będziecie organizować tu swoją imprezę, to koniecznie dajcie znać. Chętnie wpadniemy! 😀
Kopalnia Soli „Wieliczka” – podsumowanie
Wyżej wymienione miejsca, to zaledwie część tego co czeka na Was w Wieliczce. Przedstawiamy Wam także tylko część informacji i ciekawostek, których dowiecie się od przewodników. Słowa i zdjęcia nigdy nie oddadzą w pełni własnych doświadczeń. Wielokrotnie widzieliśmy zdjęcia z wnętrza solnych podziemi, jednak dopiero odwiedzając kopalnię dowiedzieliśmy się tak naprawdę o co tyle hałasu. Ten hałas warto dalej nieść w świat, gdyż jest to nie tylko pierwszorzędna atrakcja turystyczna, lecz także istotne miejsce pod kątem historii naszego kraju.
Świetne jest też to, że przechodząc trasę turystyczną można dotykać ścian, sprawdzać twardość drewna utrzymującego kopalniane podziemia czy weryfikować rzeczywiste istnienie soli w tychże ścianach. Nie tylko przez dotyk, ale też przez możliwość polizania ścian! My ze względów pandemicznych postanowiliśmy sobie to jednak odpuścić. Żarcik, nie róbcie tego!
Tężnia solankowa
Przyznamy szczerze, że do czasu wizyty w kopalni soli w Wieliczce nie wiedzieliśmy za dużo o tężniach solankowych i nie mieliśmy wcześniej okazji korzystać z takich dobrodziejstw. Szybko okazało się, że dużo traciliśmy, bo taki pobyt na terenie tężni potrafi działać nadzwyczaj odprężająco. A co najważniejsze, ma bardzo dobry wpływ na zdrowie!
Solanka jest leczniczą wodą mineralną. Dla osób mających problemy z układem oddechowym skorzystanie z takiej tężni może przynieść bardzo dobre skutki i wspomóc leczenie. Na pozostałych, powstający w tężni solny aerozol działa oczyszczająco i wzmacniająco pod kątem odpornościowym. Mówiąc krótko – warto skorzystać z tej naturalnej terapii niezależnie od stanu zdrowia.
Wejście na teren tężni solankowej jest osobno biletowane. Według informacji ściągniętych z umieszczonych wokół tablic, zaleca się przebywanie na terenie tężni około 30 minut. My spędziliśmy tam dobrą godzinę i aż żal było opuszczać miejsce z tak przyjemnym do oddychania powietrzem. Warto wybrać się też na spacer po murach tężni, wejść na wieżę widokową i spojrzeć na okoliczne tereny z góry.
Kopalnia soli w Wieliczce – informacje praktyczne
Wszystkie najistotniejsze kwestie dotyczące zwiedzania, godzin otwarcia czy cen biletów znajdziecie na stronie kopalni soli w Wieliczce. Ze swojej strony chcemy Wam dać jednak trochę wskazówek, które powinny być dla Was cenne.
- Jeśli wiecie kiedy dokładnie chcecie przyjechać do Wieliczki, kupcie bilety przez Internet. Kopalnia jest bardzo popularnym miejscem, więc kolejki do kas i wejścia potrafią być długie. Kupując bilety wcześniej oszczędzicie czas, który zamiast stania w kolejce warto poświęcić na tężnię solankową czy spacer po parku.
- Zaskoczyła nas stała i dość wysoka temperatura panująca w kopalni. Wynosi ona około 18 stopni Celsjusza, więc nie trzeba ubierać się na cebulkę czy narzucać na siebie kożucha.
- Wybranie się na zwiedzanie z samego rana to świetny pomysł. A najlepszy to wejście o jak najwcześniejszej godzinie. Zwiedzanie z pierwszą grupą pozwoli Wam odkrywać pustą kopalnię.
- Tężnia solankowa również cieszy się dużą popularnością, a liczba ławek ustawionych wewnątrz i wokół niej jest ograniczona. Jeśli po wyjściu z podziemi będziecie chcieli zrobić coś dobrego dla swojego zdrowia to również miejcie na uwadze. Im wcześniej tam wejdziecie tym lepiej. Obowiązują także limity osób przy wejściu na wieżę widokową i z doświadczenia wiemy, że kolejki chętnych ustawiają się dość długie.
- Dla zmotoryzowanych kopalnia soli oferuje dwa płatne parkingi – największy przy Tężni Solankowej i mniejszy przy Szybie Daniłowicza. Jeśli uda się Wam tam złapać wolne miejsce to będzie Wam najwygodniej, a jeśli nie to miejcie na uwadze, że w okolicy kopalni będzie multum naganiaczy próbujących zwabić Was do prywatnych parkingów. Ogólnie nie spodziewamy się żeby z zaparkowaniem samochodu w pobliżu kopalni mógł być jakiś większy problem.
- W ofercie kopalni obok trasy turystycznej widnieje trasa górnicza. Niestety obecnie ze względów pandemicznych jest ona nieczynna, ale jeśli tylko zostanie z powrotem otwarta to damy Wam o tym znać!
- Na terenie kompleksu znajduje się Hotel Grand Sal. Od znajomych blogerów słyszeliśmy, że to bardzo przyjemne miejsce, ze smacznym jedzeniem w restauracji. Warto rozważyć jeśli przyjeżdża się do Wieliczki z dalszych części Polski.
To tylko garstka informacji spośród tych istotnych. Nie chcemy jednak powielać tego co szczegółowo opisano na stronie kopalni. Podrzucamy Wam nasze spostrzeżenia, które uznaliśmy za potencjalnie pomocne. 😉
Kopalnia Soli „Wieliczka” – nasze wrażenia
Wizytę w kopalni zaliczamy do bardzo udanych. Nie dość, że mogliśmy pospacerować głęboko pod ziemią – co już samo w sobie było ekscytujące, pooglądać niecodzienne, a nieraz też piękne wnętrza skalnych komnat, to jeszcze dowiedzieliśmy się wielu niezwykle interesujących faktów i ciekawostek.
Jak to zatem możliwe, że wspólnie przekroczyliśmy próg wielickiego zabytku dopiero teraz? Cóż, proza życia. Pauli nie mogła wziąć udziału w żadnej z dwóch zorganizowanych szkolnych wycieczek do Wieliczki, a później zwiedzaliśmy wszystko co dalej niż to co mieliśmy tuż pod nosem. Cieszymy się jednak, że wizyta w najbardziej znanej kopalni soli przypadła właśnie teraz. Mając za sobą już dobre kilka lat bardziej świadomego podróżowania oraz zeszłoroczny tour po innych podziemnych trasach, mogliśmy lepiej docenić to co skrywają wielickie podziemia.
Wpis powstał we współpracy z Kopalnią Soli „Wieliczka”. Dziękujemy bardzo za zaproszenie i zorganizowanie zwiedzania! Podziękowania również dla naszej przewodniczki, która zadbała o to, abyśmy wyszli z kopali bogatsi o wiedzę dostarczoną w bardzo przyjemny, a często też humorystyczny sposób.
Świetny opis kopalni w Wieliczce. Podajecie tak dużo danych, wydaje się wiec, że już zna się to miejsce, zwłaszcza, że załączone są tak dobre zdjęcia. Jednak doświadczenie przez poznanie jest bezcenne, dlatego może kiedyś uda mi się po długiej przerwie zobaczyć te cuda na własne oczy
Cieszymy się, że wpis się podoba i przemyca trochę informacji na temat kopalni 😉 Warto odświeżyć sobie to miejsce, w końcu jest sławne nie tylko w Polsce, ale i za granicą 🙂