Atrakcje Wiednia – 10 miejsc, które musisz zobaczyć

by Łukasz
Atrakcje Wiednia

Nie jest tajemnicą, że Austria jest krajem bardzo popularnym wśród Polaków. Wyjeżdżamy tam do pracy, na letni wypoczynek lub za chęcią zaznania białego szaleństwa w Alpach. Rzeszę turystów przyciągają także atrakcje Wiednia – jednej z najpiękniejszych europejskich stolic. My do największego miasta w Austrii wybraliśmy się razem w 2016 roku na weekendowy city break. Skorzystaliśmy wtedy z jeszcze istniejącego PolskiegoBusa, który raz po raz wypuszczał świetne promocje na przejazdy. W Wiedniu spędziliśmy dwa dni i w ciągu tego krótkiego pobytu bardzo zaprzyjaźniliśmy się z miastem. Dodatkowo, we wrześniu 2018 roku, przy okazji wyjazdu na koncert, miałem przyjemność ponownie podziwiać atrakcje Wiednia. Odświeżyłem sobie kilka znanych mi już lokalizacji i odkryłem parę nowych. To zestawienie miejsc, które koniecznie trzeba zobaczyć w Wiedniu jest zbiorem naszych doświadczeń i wspomnień.

1. Pałac Schonbrunn

Pałac Schonbrunn w Wiedniu

Absolutna perła w koronie spośród wszystkich atrakcji Wiednia. Oddalony nieco od centrum cesarski pałac to obowiązkowy punkt do zaliczenia w trakcie wizyty w Wiedniu. Letnia rezydencja Habsburgów uznawana jest za jeden z piękniejszych barokowych obiektów w Europie. Będąc na miejscu warto kupić bilet wstępu obejmujący zwiedzanie 40 komnat pałacu, wejście do prywatnych ogrodów, oranżerii, labiryntu oraz na taras widokowy umieszczony na Glorietcie. Dużym plusem jest dostępność audioguide’a w języku polskim, dzięki czemu zwiedzanie cesarskich komnat i słuchanie opowieści o ich historii oraz historii rodzin cesarskich zamieszkujących pałac jest jeszcze bardziej angażujące. Spędziliśmy tam kilka godzin i podobnie jak większość odwiedzających – bardzo polecamy!

2. Katedra św. Szczepana

Wizytówka i symbol miasta. Świątynia prezentuje się wspaniale zarówno z zewnątrz, jak i w środku. Zawiera liczne dzieła sztuki, niebanalne ołtarze, a dla chcących zobaczyć więcej udostępnione są wejścia do katakumb oraz na wieże południową i północną. My mieliśmy okazję wdrapać się na wieżę południową po dokładnie 343 schodach. Roztacza się z niej piękny widok na niemalże całe miasto. Wieża otwarta jest od 9 rano, ale jeśli chcecie mieć katedrę “tylko dla siebie” to polecamy przyjść na Plac św. Szczepana nawet godzinę wcześniej i skorzystać z braku tłumów, które zbierają się tam dopiero o bardziej ludzkich porach. Sprawdzony patent.

3. Belweder

Kompleks składający się z dwóch barokowych pałaców znajduje się po południowej stronie miasta, nieopodal dworca Hauptbahnhof. W obydwu budynkach – górnym i dolnym – mieszczą się muzea. Jednak dla nas najpiękniejszą częścią tego kompleksu jest jego najstarsza część, czyli ogród. Uwielbiamy widok rozprzestrzeniający się tuż zza bramy wejściowej – piękna zieleń, kwiaty, staw i górny pałac w tle.

4. Hofburg

Jeden z największych kompleksów pałacowych na świecie był oficjalną siedzibą dworu Habsburgów. Na jego terenie znajdują się m.in. Hiszpańska Szkoła Jazdy, Austriacka Biblioteka Narodowa, Muzeum Sisi i cesarskie rezydencje. Hofburg odkrywaliśmy tylko spacerując po terenie pałacu, ponieważ w ramach wspólnego pobytu w Wiedniu zdecydowaliśmy się na zwiedzanie Pałacu Schonbrunn. Możemy jednak powiedzieć śmiało, że architektura tego miejsca robi ogromne wrażenie.

5. Muzeum Historii Sztuki i Muzeum Historii Naturalnej

Niemal bliźniacze budowle znajdujące się przy placu Marii Teresy zawsze nas zachwycają. Rozdzielone są niedużym skwerem, który zdobią symetrycznie przystrzyżone krzewy. Ani jednego, ani drugiego muzeum nie zwiedzaliśmy z tego względu, że po pierwsze fanatykami sztuki nie jesteśmy, a po drugie Muzeum Historii Naturalnej odwiedziliśmy już w Berlinie i Londynie. Jeśli gustujecie w takich muzeach to słyszeliśmy o nich bardzo dobre opinie, a jeśli macie podobnie jak my to wpadnijcie zobaczyć jak prezentują się z zewnątrz.

6. Kanał Dunajski

Kanał DunajskiMamy słabość do przyjemnych miejsc spacerowych nad wodą i przepływająca obok starówki odnoga Dunaju jest właśnie takim miejscem. W słoneczny dzień zdecydowanie warto pospacerować po ciągnących się z jej dwóch stron deptakach.

7. Ratusz

Ratusz w WiedniuJeden z najbardziej rozpoznawalnych budynków leżący przy popularnym wiedeńskim Ringu. Ratusz spokojnie mógłby służyć jako szkoła magii w jakiejś disneyowskiej produkcji. Absolutnie imponujący budynek. Na placu przed ratuszem często odbywają się różne imprezy. Na przykład w zimie organizowany jest na nim Wiedeński Jarmark Bożonarodzeniowy, a następnie – w styczniu – plac zamienia się w wielkie lodowisko.

8. Prater

Prater w WiedniuJeden z najstarszych parków rozrywki na świecie to idealna opcja dla ludzi szukających wrażeń. Oprócz diabelskiego młynu, rollercoasterów czy domów strachu, w parku znajdują się liczne stanowiska, w których można postrzelać z “pseudobroni”, łuku lub zwyczajnie porywalizować z drugą osobą. My z większych atrakcji nie korzystaliśmy, ale obeszliśmy cały park dookoła. Wejście na jego teren nie jest biletowane. Spacerując zainteresowaliśmy się zabawą w wyścigi szczurów i Pauli wygrała w niej małą, pluszową świnkę. Gdybyśmy mieli więcej czasu i byli tam za dnia to pewnie skusilibyśmy się na coś bardziej porywającego.

9. Kościół Wotywny

Moje odkrycie drugiego, solowego wypadu do Wiednia. Przepiękna neogotycka świątynia, którą zdobią dwie prawie stumetrowe wieże. Niewiele brakło, a nie wszedłbym do środka kościoła, bo frontalne wejście prowadziło do obciążającego portfel muzeum. Na szczęście obszedłem go dookoła i okazało się, że wejście do ogólnodostępnej części znajduje się z boku. Środek nie był już tak imponujący, ale ciągle szkoda by było do niego nie zajrzeć.

10. Burggarten

Drugie odkrycie solowej wizyty w Wiedniu. Znajdujący się w sąsiedztwie Hofburga park jest idealnym miejscem do zrobienia sobie przerwy w zwiedzaniu i pochillowania na jednej z licznych ławeczek. Dość niespodziewanie spacerując po parku natrafiłem na członków słynnej Hiszpańskiej Szkoły Jazdy Konnej. Ich częste wizyty w Burggarten to kolejna zachęta do odwiedzenia tego pełnego zieleni i sielanki miejsca.

Inne atrakcje Wiednia

Będąc w Wiedniu tak krótko ciężko poznać miejscówki ukryte poza szlakiem, więc skupiliśmy się na klasykach i wyszło takie zestawienie. Oprócz tej dziesiątki śmiało możemy polecić także sprawdzenie kilku innych punktów na mapie stolicy Austrii. W sąsiedztwie ratusza znajduje się budynek parlamentu nawiązujący swoim wyglądem do kultury starożytnej Grecji. Fanom zwiedzania świątyń powinny się spodobać kościoły św. Karola Boromeusza oraz św. Piotra. Pierwszy z nich uznawany jest nawet za jedną z najsłynniejszych barokowych budowli Europy. Drugi – trochę ukryty w centrum Wiednia – jest miejscem, które oprócz stylowego wnętrza słynie z koncertów organowych. Pięknym budynkiem jest także Opera Wiedeńska – jedna z najlepszych oper na całym świecie. Spacerując po Wiedniu można też zahaczyć o dom Mozarta, nawet jeśli by się chciało zrobić tylko pamiątkowe zdjęcie z tabliczką. Wnętrze podobno nie zachwyca.

Wtrącając dwa słowa o jedzeniu – na prawdziwy Wiener Schnitzel polecamy wybrać się do Reinthaler’s Beisl, restauracji znajdującej się bardzo blisko placu św. Szczepana. Jeśli będziecie w okolicy Kościoła Wotywnego, zróbcie sobie przerwę kawową w Jonas Reindl – rewelacja! Trześniewski to kultowe miejsce z kanapkami, które na dodatek ma polskie korzenie. Tam również warto zajrzeć. Słynne Cafe Sacher jest według nas trochę przereklamowane – torcik, który tam jedliśmy niespecjalnie pobudził nasze kubki smakowe.

A jakie są według Was najpiękniejsze miejsca w Wiedniu? Dodalibyście coś do tej listy? Podzielcie się swoimi doświadczeniami w komentarzach 🙂

4.2 32 votes
Article Rating

Mogą ci się spodobać

Subscribe
Powiadom o
guest
4 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Basia
1 rok temu

Wiedeń to miasto niezwykłe, które można zwiedzać na przynajmniej sto sposobów. 11 lat temu, przez przypadek odkryłam, ze nic nie daje takiej frajdy jak podróże filmowy i literackim szlakiem. W moje ręce wówczas trafiła książka „Malowany Pocałunek”, zbeletryzowana historia Gustawa Klimta, która pozwoliła mi spojrzeć z zupełnie innej perspektywy na historię słynnego malarza i Emile Floge. Do takich własnie podrózy chciałabym Was zachęcić. Za sprawą Malowanego Pocałunka, a nastepnie kolejnej literackiej pozycji – „Złota Dama”, dzieła Klimta nabierają realnych kształtów, postaci zaprezentowane wpowieści mówią do nas ludzkim głosem, a my mamy szanse zrozumieć epoke, zaangazoac się emocjonalnie w podróz i… Czytaj więcej »

Kasia
Kasia
1 rok temu

mozna sie zapoznac z autorem?