Kopalnia Uranu w Kletnie – najbarwniejsza kopalnia w Polsce?

by Łukasz
Kletno - Kopalnia uranu

Dolny Śląsk przepełniony jest atrakcjami turystycznymi. W pozytywnym tego słowa znaczeniu! Planując weekendowy czy nawet tygodniowy wypad w te rejony, ciężko zdecydować się, które z nich zawrzeć w swoich planach. Na samym południowym-wschodzie dolnośląskich terenów położona jest wieś Kletno. To właśnie tam bardzo często swoją wędrówkę na Śnieżnik rozpoczynają spragnieni górskich przygód wędrowcy. To tam można odwiedzić jedną z najpiękniejszych polskich jaskiń – Jaskinię Niedźwiedzią. I to tam znajduje się skrywająca mroczną historię, a zarazem jedna z najbarwniejszych kopalni w całej Polsce – kopalnia uranu.

Historia kopalni uranu w Kletnie

Historia większości tego typu miejsc zaczyna się podobnie. Pierwsze wykopaliska prowadzone były już w średniowieczu przez nieugiętych Galów, którzy wciąż stawiali opór najeźdźcom i uprzykrzali życie legionom rzymskim… Wróć, zabłądziłem. Już w średniowieczu poszukiwano na tych terenach rud żelaza, miedzi czy ołowiu. O istnieniu uranu nikt nie miał jeszcze wtedy pojęcia. Ani o pierwiastku chemicznym, ani o planecie. Kolejne stulecia to dziura w wydobywczej historii Kletna trwająca aż do czasów zimnej wojny.

Kopalnia uranu w Kletnie

W 1948 roku na obszarze całej Polski komuniści zza naszej wschodniej granicy rozpoczęli polowanie na uran. Radzieccy eksperci dokonali dogłębnej analizy nakierowującej poszukiwaczy złóż uranu na tereny Sudetów. To właśnie w okolicach Kletna przez 5 lat Związek Radziecki prowadził tajne prace. Ich celem było wydobycie jak najkonkretniejszego urobku i pozyskanie jak największej ilości uranu.

Prace były tajne, tereny pilnie strzeżone, a urobek wywożono pod eskortą wojska. W kopalni działającej pod nazwą „Kopaliny” wytoczono wyrobiska liczące łącznie aż 37 kilometrów. Składało się na to 20 sztolni i 3 szyby. Wydobyto tutaj 3100 ton rudy uranu, z których pozyskano około 20 ton metalicznego uranu. Finalnie z takiej liczby otrzymano 120 kg wzbogaconego uranu. Miał on służyć Rosjanom do budowy bomby atomowej.

Kletno - sztolnia

Oczywiście wszystkie szychy i osoby zarządzające kopalnią pochodziły z ZSRR. Wykonywanie najcięższych robót przypadało Polakom, w tym więźniom z obozów pracy. W kopalni uranu nie dbano o zachowanie odpowiednich środków ostrożności, a warunki pracy były ciężkie. Przez to osoby w niej pracujące poważnie chorowały. Kopalniane prace zakończono w 1953 roku po zaobserwowaniu wyraźnych spadków wydobycia.

Kopalnia uranu – zwiedzanie

Kopalnia uranu dostępna jest dla zwiedzających przez cały rok.

Ze względu na panujące obostrzenia i niepewność co do najbliższych tygodni, najlepiej wejść na stronę kopalni i na bieżąco sprawdzać dostępne terminy.
Zwiedzanie - informacje praktyczne
W sezonie wakacyjnym (lipiec – sierpień) kopalnia czynna jest od godziny 9:00 do 18:00, a w pozostałe miesiące od 9:00 do 17:00. Wycieczki z przewodnikiem odbywają się co pół godziny.

Ceny biletów:
Bilet normalny – 25 PLN.
Bilet ulgowy – 20 PLN.

Bilety można kupić online lub na miejscu w kasie.

Zwiedzanie z przewodnikiem według informacji podanych na stronie trwa około 40 – 45 minut. Z doświadczenia możemy Ci powiedzieć, że… to zależy! Nasza wycieczka trwała prawie godzinę, ale przyznajemy się, że sami ją trochę przeciągnęliśmy, bo na koniec podpytywaliśmy przewodnika o różne ciekawostki. W tym miejscu musimy pochwalić kopalnię uranu za świetne przygotowanie merytoryczne przewodników! Podziemna trasa turystyczna nie jest długa – przechodzi się tylko około 200 metrów. Jednak wycieczka jest bardzo treściwa, a wiedza przewodników ogromna!

Promieniowanie radioaktywne – czy w kopalni jest bezpiecznie?

Tak. W kopalni uranu w Kletnie jest całkowicie bezpiecznie! To ważna informacja dla wszystkich zwiedzających, nie tylko tych mających duże obawy przed eksploracją kopalni. Co ciekawe, w trakcie wycieczki dowiesz się, że na podziemnej trasie w Kletnie jest bezpieczniej – jeśli chodzi o promieniowanie – niż na słynnym nowojorskim Grand Central Terminal.

Oczywiście w trakcie wycieczki nie obejdzie się bez zobaczenia niedużej bryłki rudy uranu. Przewodnik za pomocą licznika Geigera udowodni Ci, że to nie jest żaden plastikowy klocek, a jeśli będziesz chciał to będziesz mógł to sprawdzić samemu!

Kopalnia uranu - prawdziwy uran

Kopalnia uranu w Kletnie – najbardziej kolorowa kopalnia w Polsce

Ciężko ocenić nam prawdziwość tego stwierdzenia, jednak bardzo często takim mianem określa się kopalnię w Kletnie. Pierwsze skojarzenia – szczególnie te ściśle powiązane z uranem – wcale nie sugerują, że podziemna trasa będzie taka barwna, ale w kopalni występują liczne minerały takie jak ametyst, fluoryt czy kwarc. To właśnie dzięki tym minerałom cudowne kolory dekorują kopalniane ściany. Ciężko się nie zatrzymywać przy tych wszystkich barwnych miejscach, żeby ich nie obfotografować. Najlepiej jeśli jesteście na wycieczce w co najmniej dwie osoby. Wtedy jedna może skupić się na słuchaniu przewodnika, a druga na cykaniu zdjęć.

Popatrzcie na to zdjęcie, na którym na ścianie widnieje coś przypominającego boczek. Kopalnia uranu w Kletnie jest jedynym miejscem w Europie, gdzie ametyst występuje w formie takiego przekładańca!

A jak będzie Ci mało kolorów to na deser zobaczysz jeszcze półki pełne szkła z domieszką uranu.

Barwione szkło

Podsumowanie

Jeśli jeszcze miałeś jakiekolwiek wątpliwości to mamy nadzieję, że tym wpisem przekonaliśmy Cię, że warto wybrać się na zwiedzanie kopalni uranu. Po odwiedzeniu kilku podziemnych tras na przestrzeni tygodnia zastanawialiśmy się czy obranie kolejnej będzie dobrą decyzją, ale nasza niepewność szybko została rozwiana.

Naszym pomysłem na spędzenie dnia w tych okolicach było wejścia z rana na Śnieżnik, następnie odwiedzenie Jaskini Niedźwiedziej, a na koniec wybranie się do kopalni uranu. Gwarantujemy, że taki dzień dostarczy Ci wielu świetnych wrażeń. A jeśli zdecydujesz się na przyjechanie do samej kopalni to będziesz niemniej zadowolony.

Pod kopalnię można podjechać samochodem. Przy drodze znajdują się kamieniste zatoczki służące jako parking, więc nie musisz zostawiać auta na płatnych parkingach znajdujących się przy szlaku prowadzącym na Śnieżnik.

5 5 votes
Article Rating

Mogą ci się spodobać

Subscribe
Powiadom o
guest
4 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Marcin
Marcin
4 lat temu

Nie miałem pojęcia o tej atrakcji Dolnego Śląska! Dzięki za wpis, chętnie się tam wybiorę z dzieciakami 🙂

trackback

[…] Kopalnia Uranu w Kletnie – najbarwniejsza kopalnia w Polsce? […]

trackback

[…] Kopalnia Uranu w Kletnie – najbarwniejsza kopalnia w Polsce? […]