O czym myślisz, gdy słyszysz nazwę Srebrna Góra? Czy Twoim pierwszym skojarzeniem jest jedna z największych polskich winnic położona w Krakowie? Czy może dolnośląska twierdza będąca największą górską twierdzą w Europie? Jest jeszcze opcja, że możesz pomyśleć o srebrnych puszkach uformowanych w wątpliwych kształtów górę, ale podejrzewam, że dwie pierwsze myśli są bardziej prawdopodobne. Skojarzenia, skojarzeniami, ale skoro trafiłeś na ten wpis to pewnie buszowałeś po internatach wklepując w Google’a hasło Twierdza Srebrna Góra. Albo do wpadnięcia tutaj zachęciły Cię nasze socialmediowe udostępnienia. Jeśli tak właśnie było to postaramy się zachęcić Cię lub utwierdzić w przekonaniu, że planując zwiedzanie Dolnego Śląska koniecznie powinieneś zahaczyć o srebrnogórską twierdzę. Będzie wystrzałowo, uwierz na słowo!
Twierdza Srebrna Góra – numer jeden w Europie
Po pierwszej wojnie śląskiej trwającej w latach 1740-1742, część śląskich ziem trafiła w posiadanie Prus. Armia i żołnierze stacjonujący na tych terenach potrzebowali nie tylko odpowiedniego schronienia, ale także strategicznych miejsc służących do obrony zajętych ziem. Niektóre istniejące już na terenach pruskiego Śląska twierdze rozbudowano, a w Srebrnej Górze postawiono nową fortyfikację. Budowę srebrnogórskiej twierdzy rozpoczęto w 1765 roku i trwała ona przez 12 lat. Koszty budowy wyniosły kilka milionów talarów. I choć talary kojarzą mi się tylko i wyłącznie z ziemniaczanymi talarkami to domyślam się, że mało to nie było.
Projekt twierdzy konsultowany bezpośrednio z pruskim królem Fryderykiem Wielkim zakładał wybudowanie sześciu fortów i kilku bastionów. Największe wrażenie budzić miał najpotężniejszy w Europie, znajdujący się w samym środku twierdzy Donżon. Donżon, czyli wieża pełniąca funkcje mieszkalne, stojąca na ostatniej linii obrony. Dość powiedzieć, że mieścił on ponad 150 kazamat, magazyny, zbrojownie, szpital czy nawet browar, bez którego żołnierzom byłoby ciężko wytrzymać. A tych miało stacjonować tam prawie 4 tysiące! Mieli rozmach, nie ma co. Tym sposobem Twierdza Srebrna Góra zyskała miano największej górskiej twierdzy w Europie.
Jedyne oblężenie srebrnogórskiej twierdzy
Przez pierwsze 30 lat istnienia twierdzy, kilkukrotnie wprowadzono stan pogotowia wojennego. Pierwszy prawdziwy i jak się okazało jedyny w historii sprawdzian przyszedł dopiero w 1807 roku w czasie wojen napoleońskich. 28 czerwca wojska napoleońskie natarły na Srebrną Górę, jednak nie udało im się jej zdobyć. Sytuacji tej pomógł niewątpliwie pokój w Tylży zawarty kilka dni później. Wojska musiały przerwać szturm, a Twierdza Srebrna Góra utrzymała status niezdobytej.
W 1860 roku podjęto decyzję o likwidacji twierdzy, a siedem lat później wymaszerowały z niej ostatnie wojska. Bardzo szybko dostrzeżono w tym miejscu ogromny potencjał turystyczny. Jeszcze pod koniec XIX wieku srebrnogórska twierdza została otwarta na przyjezdnych gości spragnionych militarnych atrakcji. W trakcie II wojny światowej przekształcono ją na karny obóz jeniecki dla polskich oficerów. Po wojnie twierdza obumierała, ale na szczęście w porę się opamiętano i w 1965 roku rozpoczęto odremontowywanie twierdzy i powolne przywrócenie ruchu turystycznego.
Od ponad 16 lat twierdza ma status pomnika historii, a obecnie przeżywa największe oblężenie od 1807 roku. Różnica jedynie taka, że zamiast wojsk napoleońskich na Srebrną Górę szturmują turyści, którzy na własne oczy chcą zobaczyć największą militarną atrakcje Dolnego Śląska.
Twierdza Srebrna Góra – zwiedzanie
Wybierając się na zwiedzanie srebrnogórskiej twierdzy warto wiedzieć, że odbywa się ono wyłącznie z przewodnikiem. Ale nie byle jakim! Na czele każdej wycieczki stoją przewodnicy przebrani w historyczne mundury! Tak się robi klimat! Takie zwiedzanie to prawdziwa lekcja historii i mogę Cię zapewnić, że nawet jeśli nie interesuje Cię artyleria i ogólnie tematy militarne, pełni pasji przewodnicy sprawią, że nudzić się nie będziesz. Historia twierdzy, rodzaje broni, wyróżniające się stroje czy pomieszczenia zamieszkiwane przez stacjonujących na twierdzy żołnierzy. To wszystko czeka Cię na udostępnionej do zwiedzania trasie.
Dodatkowych atrakcji w trakcie zwiedzania twierdzy nie brakuje. Przejście trasy obejmuje podziemny odcinek, gdzie temperatura przez cały rok oscyluje wokół 10 stopni Celsjusza. Z pewnością porwie Cię także pokaz strzelania z broni. Już teraz ostrzeżemy Cię, że warto zatykać uszy. To tylko przykłady atrakcji, wszystkiego zdradzać nie chcemy 🙂
Cena biletu normalnego to 25 PLN, a biletu ulgowego 17 PLN.
Godziny otwarcia:
Od kwietnia do października: 10:00 – 18:00 (ostatnie zwiedzanie 16:30)
Od listopada do marca: 10:00 – 17:00 (ostatnie zwiedzanie 15:30)
W wakacje w soboty i niedziele twierdza otwarta jest do 19:00!
Na przejściu trasy z przewodnikiem oczywiście nie musisz zakończyć swojej wizyty na Srebrnej Górze. I nawet nie powinieneś. Pozostały czas warto wykorzystać na obejście całego terenu twierdzy. Rozpościerające się wokół widoczki są rewelacyjne i będą idealną wisienką na wypełnionym atrakcjami torcie.
Nocne zwiedzanie srebrnogórskiej twierdzy
Sformułowania standardowe zwiedzanie użyłem nieprzypadkowo. Otóż świetną atrakcją, którą sprawdziliśmy i bardzo polecamy jest nocne zwiedzanie. Twierdza Srebrna Góra pod osłoną nocy pozwala jeszcze bardziej czuć się w wojskowy klimat. Nie brakuje oczywiście przynęt mających zachęcić nas do wybrania tego zwiedzania. Wspomnieć muszę o przejściu podziemiami z pochodniami czy możliwości sprawdzenia się w poborze rekrutów do regimentu. Ta forma skierowana jest głównie do osób dorosłych, dlatego jeśli planujesz zwiedzanie z małymi dzieciakami to nie jestem pewien czy będzie to dobry wybór. Decyzję pozostawiam Tobie 🙂 Takie zwiedzanie trwa prawie dwa razy dłużej co normalne i kosztuje 35 PLN od osoby. Wymagane są rezerwacje – wszystkie potrzebne informacje znajdziesz pod tym linkiem. Bardzo polecamy!
Wystawy czasowe na Srebrnej Górze
Twierdza Srebrna Góra cały czas się rozwija i na jej terenie dzieje się dużo dobrego. Zaczynając od lokalnych wydarzeń, festiwali czy koncertów, a kończąc na wystawach czasowych. 1 sierpnia mieliśmy ogromną przyjemność uczestniczyć w otwarciu pierwszej takiej wystawy. Wystawa pod tytułem „Wyposażenie żołnierzy i wojsk epoki napoleońskiej” została przygotowana dzięki współpracy z Muzeum Wojen i Życia w Żarach. Uroczystego otwarcia dokonał pan Franciszek Łuckiewicz – wielki pasjonat i kolekcjoner artefaktów z czasów napoleońskich. Na wystawie odnajdziesz zdjęcia największej w Polsce kolekcji guzików napoleońskich, a także schowane za szybkami bagnety, szable czy emblematy. Prawdziwa gratka dla militarnych zapaleńców. Zaznaczamy jednak, że wystawę można oglądać tylko do końca sierpnia!
Inne praktyczne informacje
Na sam koniec podrzucamy Ci jeszcze parę praktycznych informacji, które na pewno przydadzą Ci się przy planowaniu zwiedzania Twierdzy Srebrna Góra.
- Pod ścieżką prowadzącą do twierdzy znajdują się parkingi, gdzie najlepiej zostawić samochód. Parkingi są płatne i kosztują 10 PLN. Następnie do twierdzy trzeba jeszcze kawałek podejść. Spacer pod górę nie powinien zająć Ci więcej niż 15 minut.
- Wybierając się na nocne zwiedzanie możesz podjechać pod samą twierdzę!
- Mając więcej czasu warto rozważyć również wybranie się do Fortu Spitzberg-Ostróg.
- Jeśli chcesz w Srebrnej Górze zjeść coś przed lub po zwiedzaniu to polecamy restaurację Sokółka w centrum miasteczka.
Twierdza Srebrna Góra to według nas jedna z najciekawszych atrakcji Dolnego Śląska. A jakie są Twoje ulubione miejsca w tym regionie Polski? 😉
Zapraszamy także do pozostałych wpisów o naszym pięknym kraju 🙂
Super artykuł. Czuję się zachęcony do zwiedzenia Srebrnej Góry dzięki tej relacji. Dzięki ?
Dzięki Mikołaj! 🙂 Naprawdę polecamy to wyjątkowe miejsce. A do tego przewodnicy odwalają kawał świetnej roboty 😉
Fajny artykuł, ale jakoś nie widzę możliwości porównania ani tej relatywnie MAŁEJ twierdzy, ani relatywnie niskiej góry (w relacji do położenia miejscowości u podnóża) do Nafplio, czy Akrokorynthos, w Grecji.
Dzięki, cieszę się, że się podoba 🙂 Ten zamek na Akrokoryncie rzeczywiście robi wrażenie! Mam nadzieję, że będzie nam dane kiedyś go odwiedzić 😉
Najpierw NALEŻY 🙂 przejechać obok niego autostradą Korynt-Tripoli. Lub – jeśli to nie po drodze, bo na przykład nie chcemy jechać tamtędy do Myken, Tirynsu, Nafplio, Epidavros, ponieważ jako fanatycy zamków spieszymy się do Monemvasii i do tysięcy wież obronnych okręgu Mani – nalezy wtedy zjechać z Autostrady, wjechać na drogę przecinającą ją mostkiem… i wtedy, z wysokości autostrady pogaaaaaapiiić się w górę, na te podniebne murzyska ! A wtedy, można tąż samą drogą przejechać dalej – doprowadzi nas do starożytnej Korynthos… polecam pieczyste w tawernie na rogu ryneczku, tej zaraz po lewej… – a z owej Korynthos – tam… Czytaj więcej »
Ojej, jak mogłem zapomnieć ! Tam, gdy już dotrzecie do okręgu Mani (a to tam jest konieć świata i półwysep Tainaros też warto !), jest tam m.in. jaskinia Dyros, Dyros Cave, wodą… aby tylko nie latem… – latem trasa jest krótsza, łodzie spieszą się, przewodnik łodzi mówić coś tam szybko, nie czekając na tłumaczy, lub w ogóle zmięczony gadaniem nic nie mówi… Super jaskinia 1300 metrów łodzią, cudowne widoki także dna… No… jaskinia ma zbadanych z 15 km, ale to nie koniec ani nie dla tursytów, zresztą reszta jest bez podświetlenia sklepienia i toni wodnej… – ale owoce kupujemy TYLKO… Czytaj więcej »
[…] Twierdza Srebrna Góra – największa górska twierdza w Europie! […]