Park Narodowy Sekwoi – czyli o drzewach, w których mógłbyś zamieszkać

by Paulina
Park Narodowy Sekwoi - najwyższe drzewa świata

Park Narodowy Sekwoi to prawdziwa gratka dla fanów natury i cudów. No bo czy można inaczej określić to co zafundowała nam Matka Ziemia w rejonie centralnej Kalifornii? To właśnie te tereny, a konkretniej południową część pasma górskiego Sierra Nevada, upodobał sobie gatunek największych drzew na świecie.

Park Narodowy Sekwoi - tablica przy wjeździe

Sekwoje olbrzymie – co w nich takiego wyjątkowego?

No to… że są olbrzymie! Są tak wielkie, że nazwano je mamutami wśród drzew. Serio 😀  A tak już zupełnie na serio, to te drzewa są przepiękne! Ich rozmiary, wygląd i budowa to trzy podstawowe elementy, które zachęcają do przyglądnięcia się temu tematowi z nieco bliższa.

Sekwoje porastające Park Narodowy Sekwoi są największymi drzewami na świecie. Uwaga! Nie mylić z najwyższymi drzewami na świecie, o których pisałam tutaj ? Park Narodowy Redwood. Chodzi w tym wypadku o objętość drzewa, a więc o ilość drewna jaką w sobie zawiera. Różnicę między mamutowcami olbrzymimi – bo tak nazywane są sekwoje olbrzymie, a redwoodami z północnych wybrzeży Kalifornii widać od razu. Te pierwsze mają o wiele potężniejszy (obszerniejszy) pień. Chciałoby się powiedzieć, że te drzewa bardziej rosną wszerz niż wzdłuż, ale przy 80 czy 90 metrach wysokości, chyba nie byłoby to do końca prawdą 😛

Mamutowce mają tak piękny kolor kory i tak unikalną jej strukturę, że już po ujrzeniu pierwszego okazu idzie się zakochać! W ogóle cały ten las i skupisko tych olbrzymów sprawia, że czujemy się jak na innej planecie, a co najmniej jakbyśmy się cofnęli w czasie. Popatrzcie sami na te zdjęcia! <3

Park Narodowy Sekwoi

Park Narodowy Sekwoi – to tu znajdziesz największe drzewo świata

Generał Sherman, bo o nim tutaj mowa, jest najbardziej obleganą atrakcją parku. Trudno się temu dziwić, zważywszy że jest obecnie największym żywym organizmem na Ziemi. Generał ma już około 2200 lat. Co w porównaniu do innych mamutowców oznacza wiek średni tego staruszka 😛 Otóż dożywają nawet 3500 lat!

Niestety Generał Sherman nie będzie już wyższy. Nie jest to jakiś problem, bo mierzy sobie  84 metry. Będzie za to szerszy. Sherman przybiera co roku na objętości. I to dość sporo, bo określa się, że przybiera na tyle, że można by z tego stworzyć kolejne dość duże drzewo. Na tarasie widokowym, który umożliwia spojrzenie na giganta z większej perspektywy, wyznaczono obrys podstawy drzewa, aby móc uzmysłowić sobie rozmiar jego pnia w najszerszym miejscu.  Ten obwód wynosi ponad 33 metry.

Po zapoznaniu się z tymi danymi łatwo stwierdzić zatem, ile Sherman ma w sobie drewna – DUŻO. Fajnie jest to odnieść do czegoś co możemy sobie lepiej wyobrazić. Dysponujemy jedynie danymi odnośnie drugiego największego drzewa na świecie – Generała Granta, który rośnie na terenie Kings Canyon National Park sąsiadującego z Parkiem Narodowym Sekwoi. Mierzy on 81,5m wysokości, a jego obwód u podstawy to prawie 33 metry. A teraz najlepsze. Wyobraźcie sobie, że gdyby stworzyć bak samochodu wielkości tego drzewa, to bez ani jednego dodatkowego tankowania można okrążyć Ziemię. 350 RAZY! :O W Generale Grancie zmieściłoby się 159 000 piłek do koszykówki lub 37 milionów piłeczek do ping-ponga. Nieźle, co?

Park Narodowy Sekwoi – co zobaczyć?

Na terenie parku znajduje się wiele szlaków, które umożliwiają podziwianie największych drzew na świecie oraz okolicznych pięknych terenów. Nasze odwiedziny w Parku Narodowym Sekwoi były jednak nieco krótsze i nie poświęciliśmy więcej czasu na eksplorację tych szlaków. Możemy Wam jednak doradzić, że na pewno warto udać się na szybki trip po sztandarowych miejscach na intrygującą foteczkę. Mowa o Auto Log Tree oraz Tunnel Log.

Auto Log

Powalony pień sekwoi przystosowano w ten sposób, aby można było nań wjechać samochodem. Cóż bardziej  ekscytującego na gigantyczny pień, wystawić głowę przez szybkę i dać cyknąć sobie fotkę? Na szczęście sekwoja ta upadła samoczynnie, a osoba odpowiedzialna za zarządzaniem tych terenów wpadła na taki pomysł „zagospodarowania”, które przyciągnęły turystów. Działo się to w latach 20. XX wieku. Było to więc dobre rozwiązanie, które promowało te lasy dla ruchu turystycznego, a nie świetnego miejsca dla pozyskania drewna.

Obecnie na Auto Log nie można już wjechać samochodem. Pień jest już za bardzo zniszczony i nie utrzymałby tak dużego ciężaru. Do tego miejsca można jeszcze jednak podjechać i pooglądać z bliska ten bardzo nietypowy „podjazd”.

Tunnel Log

Kolejna powalona sekwoja, która zablokowała wówczas funkcjonującą tam drogę. Wymyślono aby wydrążyć w niej tunel i tak korzystać nadal z tej trasy. Było to przedsięwzięcie mniej kosztowne, niż usunięcie całego pnia.

Obecnie jest to jedna z atrakcji turystycznych, która przyciąga rzeszę chętnych na kolejną nieszablonową fotkę. Do zrobienia zdjęcia ustawia się często długa kolejka. Nie ma tam już dawnej trasy przejazdu. Teraz, to tak w zasadzie taka zatoczka dla turystów.

Park Narodowy Sekwoi - Tunnel Log

Park Narodowy Sekwoi – doświadczenia, które zapadają w pamięć

Dla mnie Park Narodowy Sekwoi to jedno z tych miejsc, które zdecydowanie warto odwiedzić. Można zobaczyć w nim piękne, ba,  majestatyczne wręcz drzewa, których nie spotkamy nigdzie indziej na świecie.

Czy wizja spaceru wśród drzew, które są tak wielkie, że gdyby wydrążyć środek, to możnaby sobie urządzić całkiem przytulny domek, nie jest kusząca? Dajcie znać w komentarzu 😉

4.7 3 votes
Article Rating

Mogą ci się spodobać

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments