Park Narodowy Yellowstone. Zwiedzanie najstarszego parku na świecie

by Łukasz
Yellowstone - co zobaczyć

Z Parkiem Narodowym Yellowstone wiązaliśmy duże nadzieje, a poprzeczka naszych oczekiwań była zawieszona bardzo wysoko. Nie bez powodu to właśnie to miejsce jako pierwsze zaznaczyliśmy na mapie Stanów Zjednoczonych planując nasz roadtrip po Ameryce. Zwiedzanie Yellowstone było spełnieniem naszych dziecięcych marzeń. Aż ciężko uwierzyć, że mimo tak świadomego podejścia do wizyty w parku i wnikliwego studiowania czekających na nas atrakcji, ani trochę nie zawiedliśmy się tym co zobaczyliśmy. Powiedziałbym nawet, że wyrastające z każdego zakątka parku atrakcje przerosły nasze oczekiwania.

Zwiedzanie Yellowstone rozbiliśmy na trzy dni. Chcąc jak najwcześniej dojechać do parku wstawaliśmy wczesnym rankiem, gdyż dojazd do samej granicy z miejsca noclegu zajmował nam ponad godzinę. Sam park jest położony na obszarze liczącym prawie 9000 kilometrów kwadratowych. Odległości pomiędzy najbardziej zjawiskowymi miejscami są dość znaczne, dodając do tego specyfikę drogi oraz potrzebę zachowania odpowiedniej prędkości, można tu spokojnie spędzić kilka dni od świtu do zmierzchu i wciąż nie zobaczyć nawet samych najbardziej znanych punktów na mapie Yellowstone.

Czas spędzony w parku był dla nas bardzo bogaty w zachwyty, a do tego intensywny ze względu na wczesne pobudki i dość późne powroty do miejsca noclegu. Jednocześnie nie goniliśmy jak szaleni z miejsca na miejsce, chcąc skreślać kolejne miejsca z listy. Chcieliśmy przeżyć Yellowstone na swój własny sposób. Nie zapomnimy tych chwil i wszystkich niesamowitych miejsc. Z jednej strony sielankowe wręcz krajobrazy z jeziorem, łąką i lasem w tle, a z drugiej surowe obrazy jak z innej planety. Niesamowita aktywność termalna z jednej strony daje, a z drugiej odbiera życie. Krajobraz parku jest przez to bardzo różnorodny i na dodatek ciągle się zmienia.

W tym wpisie podzielimy się z Wami miejscami, które koniecznie trzeba odwiedzić w Yellowstone i jeśli jeszcze nie ciągnie Was do tego parku, to mamy nadzieję, że uda nam się to zmienić.

Old Faithful - atrakcje Yellowstone

Zwiedzanie Yellowstone – historia i charakterystyka w pigułce

Gdybyśmy mieli opowiedzieć Wam tutaj pełną historię Parku Narodowego Yellowstone, musielibyśmy cofnąć się o nawet dobre kilkadziesiąt milionów lat. Nie dla wszystkich byłoby to ciekawe, a sami ekspertami w tej dziedzinie nie jesteśmy, więc odpuścimy to sobie. Warto przytoczyć jeden fakt, z którego wynika niemal wszystko, czego można doświadczyć na terenie parku. Yellowstone leży na superwulkanie! Setki tysięcy lat temu na terenach obecnego parku doszło do ogromnych erupcji wulkanicznych. Skala tego kataklizmu jest niewyobrażalna, ale gdybyśmy chcieli ją sobie jakoś uzmysłowić to pomocne może być stwierdzenie, że gdyby doszło do niej w obecnych czasach, byłaby to największa katastrofa w dziejach ludzkości. Ciepło napędzające historyczne erupcje po dzisiejsze czasy wpływa na zjawiska termalne, które możemy zaobserwować na terenie Yellowstone.

Za ciekawostkę działającą na wyobraźnię niech posłuży jeszcze fakt, że szacunkowo ilość magmy zebrana pod Yellowstone mogłaby wypełnić Wielki Kanion Kolorado 12 razy!

Najstarszy park narodowy na świecie

Przez wiele lat opowieści podróżników odwiedzających tereny Yellowstone wydawały się nierealne. W czasach kiedy nie można było zweryfikować ich jednym kliknięciem, niewielu wierzyło w historie o tryskających wodnych fontannach czy kolorowych źródłach. Kiedy podobnych zachwytów przybywało, dostrzeżono wyjątkowość Yellowstone i poczyniono odpowiednie kroki w celu ochrony tego obszaru. 1 marca 1872 roku Amerykański Kongres wyodrębnił te tereny ustanawiając Yellowstone pierwszym parkiem narodowym nie tylko w USA, ale na całym świecie. W tym roku wypada 150-lecie tych wydarzeń.

W 1978 roku Yellowstone wpisany został na pierwszą listę światowego dziedzictwa kultury i przyrody UNESCO. Co ciekawe, na tej samej liście znalazły się dwa polskie akcenty – historyczne centrum Krakowa i kopalnia soli w Wieliczce.

Charakterystyka Yellowstone – zanim rozpoczniesz zwiedzanie

Jeden z największych skarbów Ameryki odwiedza rocznie ponad 4 miliony turystów. Większa cześć Yellowstone położona jest na wysokości około 2100-2400 m n.p.m., co warto mieć na uwadze planując wycieczkę do parku. Pomimo wysokiego sezonu turystycznego, polecamy kierować się tam w miesiącach letnich. Temperatury będą wtedy zdecydowanie bardziej przyjazne.

Niemal każdego z turystów ciągnie do wspominanych już gejzerów czy gorących źródeł, ale to oczywiście nie wszystko co do zaoferowania ma Yellowstone. Nie brakuje tutaj zjawiskowego kanionu, wodospadów, wijących się rzek czy pięknie położonych jezior. W parku leżącym na terenie stanów Wyoming, Idaho i Montana występują tysiące gatunków roślin, a skład fauny robi wrażenie nawet na najbardziej odpornych na piękno przyrody osobach. Przemierzając szlaki Yellowstone napotkać można chociażby jelenie, bizony, łosie, wilki, rysie, kojoty czy niedźwiedzie czarne lub grizzly. Nie wszystkie z tych zwierząt chciałoby się oczywiście spotkać, ale musicie przyznać, że nawet taki skromny wycinek listy brzmi imponująco.

Obiekty geotermalne w Yellowstone

Lekcja biologii omawiająca obiekty geotermalne znajdujące się na terenie najstarszego parku narodowego z pewnością trwałaby dłużej niż 45 minut. Biologia nigdy nie była moją mocną stroną, ale w trakcie spotkania z pracownikiem parku udało mi się wyłapać ich jednozdaniową sylwetkę, więc przedstawię ją tutaj w formie krótkiej ściągawki.

  • Gejzery. Najbardziej aktywne obiekty geotermalne.
  • Gorące źródła. Obiekty zachwycające największą gamą kolorów.
  • Błotne sadzawki. Uznawane za najbardziej kwasotwórcze obiekty termalne.
  • Fumarole. Obiekty charakteryzujące się największą temperaturą.
  • Trawertyny. Bardziej przyjaźnie zwane tarasami wapiennymi.

Park Narodowy Yellowstone – zwiedzanie i atrakcje

Zastanawiałem się w jaki sposób przedstawić tutaj miejsca warte odwiedzenia. Doszedłem do wniosku, że nie ma idealnego wyjścia, bo każdy będzie zwiedział park w inny sposób. Jedni zaczną od wschodniej strony, inny od zachodniej, a kolejni od północnej czy południowej. Zatem zestawię atrakcje Yellowstone w takiej kolejności, w jakiej padały naszym łupem. ?

Jezioro Yellowstone

Najwyżej położone jezioro słodkowodne w całej Ameryce Północnej. Zajmuje powierzchnię około 350 kilometrów kwadratowych, a jego linia brzegowa liczy 180 kilometrów. Część jeziora otoczona jest drogą, przy której znajdują się parkingi z bezpośrednim zejściem nad wodę lub krótkimi szlakami prowadzącymi na brzeg jeziora.

West Thumb Geyser Basin

Geotermalne pole pełne gorących źródeł i gejzerów. Niestety większość z gejzerów jest tutaj nieaktywna, a pozostałe aktywność przejawiają bardzo rzadko. Jest tutaj bardzo kolorowo, ciepło i pachnąco, a wszystkie obiekty geotermalne można oglądać ze specjalnie poprowadzonej ścieżki. Również te wyrastające niczym małe wulkany z jeziora Yellowstone. Na szczególną uwagę zasługują tutaj Abbys Pool, Black Pool, Bluebell Pool czy Fishing Cone.

Kolor gorących źródeł mówi o tym jak bardzo są one gorące!
Najgorętszymi źródłami są te w kolorze niebieskim. Kiedy woda oddala się od głównego źródła ciepła i lekko stygnie, jej kolor zmienia się pod wpływem innego rodzaju termofilów. Z niebieskiego przechodzi w zielony kolor, następnie żółty, aż w końcu pomarańczowy. Woda koloru pomarańczowego uchodzi za „najchłodniejszą”, co w tym wypadku oznacza, że może sięgać temperatur w okolicy 60 stopni Celsjusza.

West Thumb Geyser Basin - co zobaczyć w Yellowstone

Jezioro Isa

Miejsce nie przyciągające uwagi na pierwszy rzut oka, jednak niezwykle interesujące. Wody wypływające z niewielkiego jeziora Isa trafiają zarówno do Pacyfiku, jak i Atlantyku. Najprawdopodobniej jest to jedyne takie naturalne jezioro zasilające te dwa oceany na raz.

Upper Geyser Basin w Yellowstone – zwiedzanie królestwa gejzerów

Określenie nieprzypadkowe, bo na terenie Upper Geyser Basin znajduje się szacunkowo ponad 300 gejzerów. W tym oczywiście Old Faithful – najbardziej znany ze wszystkich gejzerów w parku. Zwiedzanie tej części Yellowstone warto rozpocząć od przejścia kilkukilometrowego szlaku poprowadzonego pomiędzy jej ważniejszymi punktami. Zanim jednak skierujecie swoją uwagę ku gejzerem i kolorowym źródłom, zajrzyjcie do informacji turystycznej i zabytkowego zajazdu Old Faithful Inn.

Skupisko gejzerów wokół płynącej tutaj Firehole River jest ogromne i nie sposób wymienić tutaj wszystkie. Część z nich wybucha regularnie, innym do regularności trochę brakuje. Na pewno warto zatrzymać się przy przypominającym stożek i wybuchającym średnio dwa razy w ciągu dnia Castle Geyser. Na wybuch można liczyć również przy Grand Geyser. Idąc w kierunku punktu widokowego na okolice, szczęścia z wybuchami możecie szukać jeszcze na tak zwanym Geyser Hill.

Niekwestionowaną gwiazdą okolicy jeśli chodzi o gorące źródła jest Morning Glory. To jedno z najczęściej odwiedzanych i fotografowanych miejsc w Yellowstone. Zupełnie się temu nie dziwimy, bo to źródło pryzmatyczne jest po prostu czarujące i zachwycające swoją paletą barw.

Wracając do najpopularniejszego gejzera możecie być pewni, że Old Faithful zapewni Wam oczekiwaną rozrywkę. Spektakl w jego wykonaniu będziecie mogli obejrzeć nawet ze specjalnie przygotowanej widowni. Średnio co półtorej godziny zbiera się tutaj tłum wyczekujący wybuchów, które w przypadku tego gejzera są regularne i dają się przewidzieć. Woda wyrzucana przez Old Faithful osiąga średnio 40 metrów wysokości.

Wielki Kanion Yellowstone – zwiedzanie północnej i południowej krawędzi

Nie mylić z Wielkim Kanionem Kolorado! Będący dziełem erozji rzecznej kanion w Yellowstone to zupełnie inna bajka, choć równie zachwycająca. Ściany kanionu powalają swoim kształtem, kolorami i wielkością. Głęboki na blisko 400 metrów wąwóz i dwa potężne wodospady na rzece Yellowstone zachęcają do przyjrzenia się z licznych punktów widokowych i szlaków położonych zarówno na północnej, jak i południowej krawędzi kanionu. A widoki zapierają dech w piersiach!

Południowa krawędź kanionu Yellowstone:

  • South Rim Trail – szlak biegnący wzdłuż krawędzi kanionu. Znajdują się tutaj liczne punkty widokowe, dzięki którym można przyjrzeć się nie tylko kanionowi, ale także dwóm wodospadom – Lower Falls oraz Upper Falls.
  • Uncle Tom’s Trail – szlak prowadzący do podnóża wodospadu Lower Falls. Opcja polecana bardziej wprawionym wędrowcom, bo do pokonania jest 500 stopni.
  • Artist Point – z tego punktu rozpościera się najcudowniejszy widok na Wielki Kanion Yellowstone.

Upper Falls - atrakcje Yellowstone

Północna krawędź kanionu Yellowstone:

  • Lookout Point – pierwszy z punktów widokowych położonych przy drodze North Rim Drive. Po drewnianych schodach można zejść w dół na Lower Lookout Point. Rozpościera się stąd bardzo dobry widok na wodospad Lower Falls.
  • Grand View – punkt widokowy dostarczający większych wrażeń kolorystycznych. Pomarańczowo-czerwone odcienie ścian kanionu prezentują się z tej strony jeszcze bardziej okazale.
  • Inspiration Point – ostatni punkt na trasie znajdujący się na wysuniętym cyplu. Dzięki temu bardzo dobrze widać stąd wijącą się przez kanion rzekę, niezależnie od kierunku, w którym popatrzymy.
Wodospad Lower Falls jest dwukrotnie wyższy niż słynny wodospad Niagara Falls!

Tower Fall i Calcite Springs

Dwie położone blisko siebie atrakcje Parku Narodowego Yellowstone. Usytuowany w otoczeniu skał Tower Fall zachwyci niejednego łowcę wodospadów, a punkt Calcite Springs dostarczy pocztówkowych widoków. Mijając te dwa punkty warto zatrzymać się przy nich nawet na kilka minut.

Mammoth Hot Springs – geotermalne atrakcje Yellowstone

Kolejne spektakularne miejsce na terenie Yellowstone, którego główną atrakcją są wielobarwne tarasy z nieustająco spływającą po nich gorącą i parującą wodą. Powstały one w procesie osadzania się minerałów pochodzących z wypływającej z wnętrza ziemi wody. Różne barwy wynikają z różnego rodzaju minerałów, a także różnych kultur bakterii żyjących w tym miejscu mimo wysokiej temperatury. Co ciekawe, woda wyrzucana w tym miejscu z wnętrza ziemi może mieć nawet do 4000 lat. Nie mamy pojęcia w jaki sposób naukowcy to stwierdzili, ale podobno jest to potwierdzona informacja.

Mammoth Hot Springs cały czas żyje, cały czas się zmienia. Niektóre miejsca wygasają i przestają być aktywne, z kolei inne dopiero powstają i budują się pod ścieżkami przygotowanymi dla turystów. Z tego też względu drewniane pomosty często muszą być modyfikowane, aby nie zaburzyć naturalnych procesów przyrody.

Mammoth Hot Springs - co zobaczyć w Yellowstone

Norris Geyser Basin

Z jednej strony mogłoby się wydawać, że zwiedzanie Yellowstone w wielu miejscach dostarcza porównywalnych wrażeń, ale nic bardziej mylnego. Atrakcje parku, choć na pierwszy rzut oka podobne, charakteryzują się nieco innymi cechami. Norris Geyser Basin uchodzi za najbardziej aktywne termalnie miejsce w całym Yellowstone. Na jego terenie znajduje się najwyższy gejzer świata – Steamboat Geyser. Jego erupcje sięgają powyżej 90 metrów, ale niestety nie jest łatwo przewidzieć kiedy nastąpią. Dodamy tylko, że te częściej występujące w ostatnich latach erupcje nie były jednak tak wysokie. My mieliśmy niezłego pecha, choć może szczęście, zależy od punktu widzenia, bo Steamboat dał popis dwa dni przed naszą wizytą.

Spacerując po Norris Geyser Basin dobrze wyposażyć się w… spinacz do prania i zatkać nim nos. Z naszego doświadczenia to właśnie tutaj nieprzyjemne zapachy najbardziej atakowały nasze receptory węchowe. Po zobaczeniu gejzera Steamboat i przejściu południowej pętli w tej części zwanej Back Basin, koniecznie przejdźcie również północną pętlę Porcelain Basin. To miejsce wygląda jak inna planeta, krajobraz jest po prostu niebywały. Wszystkim fanom Gwiezdnych Wojen kolor wody z porcelanowych źródeł na pewno skojarzy się z niebieskim mlekiem.

Midway Geyser Basin

Czy zwiedzanie Parku Narodowego Yellowstone i zostawienie jednej z jego największych atrakcji na sam koniec ma sens? Jak najbardziej! Wisienką na torcie naszego pobytu w parku było zobaczenie największego objętościowo gejzera na świecieExcelsior Geyser. Gejzer ten, a w zasadzie kolorowe jeziorko, które po nim pozostało, jest nieaktywny od wybuchu w 1880 roku. To nie wszystko z wyjątkowych atrakcji, bo przy Midway Geyser Basin znajduje się również trzecie co do wielkości gorące źródło na świecie, znane z pocztówek Grand Prismatic Spring. Wśród tych cudów natury poprowadzona jest drewniana ścieżka, ale są one na tyle ogromne, że warto również spojrzeć na nie z nieco większej perspektywy.

Żeby zobaczyć Grand Prismatic Spring w pełnej okazałości polecamy podjechać na parking przy początku szlaku prowadzącego do Fairy Falls. Spacer z parkingu na punkt widokowy Grand Prismatic Spring Overlook nie powinien zająć Wam dłużej niż 15 minut. Warto po stokroć!

Grand Prismatic Spring - atrakcje Yellowstone

Hayden Valley i Lamar Valley

Zawsze staramy się polecać Wam miejsca, które sami sprawdziliśmy i uznajemy za warte polecenia. Z tymi dwoma dolinami mamy pewien problem. Pierwszą co prawda odwiedziliśmy, ale nie wynieśliśmy z tych odwiedzin tego, na co liczyliśmy. Zarówno Hayden, jak i Lamar Valley uznawane są za idealne miejsca do obserwacji dziko żyjących zwierząt i ptaków. Najlepiej wybrać się w te malownicze miejsca wczesnym porankiem, kiedy zwierzaki chętnie przechadzają się po dolinach. Środek dnia niekoniecznie jest dobrym pomysłem i piszemy o tym bazując na naszym doświadczeniu.

Szczęścia do zwierząt nie mieliśmy w ogóle, ale gdybyśmy jeden z poranków poświęcili na zajechanie na punkty obserwacyjne przy opisywanych dolinach, pewnie moglibyśmy się pochwalić tu zdjęciem powiedzmy stada bizonów. Pamiętajcie jedynie, że z dziką zwierzyną nie ma żartów i obserwacje najlepiej prowadzić z daleka. Nie zapuszczajcie się w doliny, a jeśli zależy Wam na lepszych widokach to swoje plecaki wyposażcie w lornetki.

Hayden Valley - atrakcje Yellowstone

Zwiedzanie i atrakcje Parku Narodowego Yellowstone – podsumowanie

Tak jak widzicie, jak na niespełna trzy dni spędzone w parku trochę zobaczyliśmy, ale też lista polecanych atrakcji nie jest nie wiadomo jak napuchnięta. To wszystko dlatego, że z niektórych punktów widokowych aż żal uciekać, a szlaków poprowadzonych pomiędzy gejzerami i gorącymi źródłami nie chce się pokonywać w zabójczym tempie. Yellowstone wciąga i zachwyca na każdym kroku, dlatego według nas nie ma co gonić od jednego punktu do drugiego. My naszą wizytę w najstarszym narodowym parku świata uznajemy za niezwykle udaną. Myślę, że opisami i zdjęciami udało nam się to wyrazić.

W parkach narodowych, w tym również w Yellowstone, odbywają się edukacyjne spotkania lub spacery z rangerami. Według nas jest to idealna opcja na dogłębniejsze poznanie miejsca i dowiedzenie się rzeczy, o których nie piszą przewodniki. W Yellowstone korzystaliśmy z takich spotkań kilkukrotnie i bardzo Wam polecamy ten rodzaj aktywności. W sezonie turystycznym ogłaszane są godziny spotkań oraz ich tematyka, a dokładniejsze informacje o nich można znaleźć na stronie internetowej parku lub w punktach typu Visitor Center rozlokowanych na terenie parku. Można wziąć udział w krótkim pogadankach, jak i kilkugodzinnych szlakach. Dla każdego znajdzie się coś dobrego. Również dla najmłodszych.

PS. Misia Yogi niestety też nie spotkaliśmy. ?

5 4 votes
Article Rating

Mogą ci się spodobać

Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Paweł
1 rok temu

Wow, zazdro 😉 może i kiedyś uda się taka wyprawa 😉